Săptămâna decisivă privind planul de reducere a cheltuielilor bugetare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Şedință de Guvern
Şedință de Guvern
Executivul pregăteşte două ordonanţe de urgenţă privind reducerea cheltuielilor bugetare.

Măsurile privind reducerea cheltuielilor bugetare vor fi prezentate public săptămâna aceasta. Premierul Marcel Ciolacu a spus că Executivul pregăteşte două ordonanţe de urgenţă, una privind sistemul bugetar şi economiile care se pot face, iar cea de-a doua vizează veniturile mai mari din colectare. El precizează că niciuna dintre măsurile fiscale din cele două ordonanţe nu vizează reducerea salariilor sau taxe noi, ci vor aduce un climat concurenţial corect, iar România nu va intra în criză sau recesiune şi va avea creştere economică până la finalul anului. Marcel Ciolacu mai afirmă că aşteaptă o analiză şi de la ANAF, întrucât se observă o scădere a veniturilor la buget din cauza consumului şi a producţiei industriale, transmite Rador.

Potrivit lui Ciolacu, România nu va intra nici în criză economică, nici în recesiune, ci va avea, până la sfârşitul anului, o creştere economică, marea provocare fiind îndeplinirea obiectivului asumat în PNRR în ceea ce priveşte deficitul bugetar.

Întrebat cum arată în acest moment planul de reducere a cheltuielilor, Ciolacu a răspuns: "Foarte bine".

"Luni o să mai fie o întâlnire cu ministrul Finanţelor şi mai mult ca sigur că săptămâna viitoare până joi o să venim cu el în transparenţă şi, dacă putem, chiar în şedinţa de Guvern. (...) Vedeţi, lucrurile sunt în două componente. Vom veni, în primul rând, cu Ordonanţa de Urgenţă în ceea ce priveşte sistemul bugetar şi economiile din sistemul bugetar şi unde să punem stop risipei banilor şi cea de a doua Ordonanţă este mult discutata cu venituri mai mari din PIB din colectare", a explicat Marcel Ciolacu.

El a spus că România nu va intra în criză economică şi nici în recesiune.

"Aşteptăm şi de la ANAF o prezentare ce s-a întâmplat în această perioadă. Este evident că e o scădere a veniturilor din cauza scăderii consumului şi a producţiei industriale. Nu vom intra nici în criză economică, nu vom intra nici în recesiune. România va avea până la sfârşitul anului o creştere economică. Mare a provocare este de a continua dialogul cu Comisia, pentru că avem un lucru asumat în PNRR în ceea ce priveşte deficitul bugetar. După prima discuţie avută cu doamna director general Celine Gauer, am ajuns la un compromis pe care o să-l continuăm mai mult ca sigur spre sfârşitul lunii august la Bruxelles", a mai spus premierul.

Întrebat dacă există măsuri care vizează reducerea salariilor celor din IT, Marcel Ciolacu a spus: "Nu există nicio măsură care va viza vreo reducere de salariu".

"Există măsuri şi perioade în care statul îşi permite să vină cu anumite facilităţi. Există perioade în care statul nu-şi permite să vină cu anumite facilităţi, dar nu vor fi tăieri de facilităţi care vor duce la micşorări de salariu. În acele cazuri se măreşte salariul minim astfel încât să nu fie aceste pierderi. Înţeleg reacţia celor care au avut anumite facilităţi, înţeleg reacţia că se vorbeşte de aşa-zisele noi taxe, eu spun că nu sunt noi taxe. Este de fapt o reaşezare a climatului concurenţial corect într-un stat", a mai declarat premierul Ciolacu. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente ANAF. Freepik.com
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...

Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Ilie Bolojan

Bolojan: Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut

Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...

Donald Trump

MAGA, divizată din cauza războiului Israeliano-Iranian

După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...

Freepik.com
Freepik.com
Bani. Freepik.com
Uzină Ford / Foto: Flickr
Ucraina se aşteaptă ca viitorul pachet de sancţiuni europene contra Moscovei să vizeze şi compania de stat Rosatom

Rosatom construiește prima centrală nucleară din Kazahstan

Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...

Uzinele Dacia

pixel