Șase DIRECTORI, ARESTAȚI pentru PRĂBUȘIREA podului Morandi din Genova

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
În urma prăbușirii podului Morandi au murit peste 40 de oameni
În urma prăbușirii podului Morandi au murit peste 40 de oameni
Poliția italiană a emis miercuri mandate de arestare împotriva a șase manageri actuali și foști ai principalului operator de autostrăzi private din Italia, ca parte a investigațiilor rezultate din prăbușirea podului Morandi din Genova, în urma căreia 43 de persoane au murit, în august 2018.

Fostul director executiv Giovanni Castelluci, directorul de întreținere Michele Donferri Mitelli și directorul operațional Paolo Berti au fost arestați la domiciliu. În timp ce poliția a spus că măsurile restrictive se aplică și celor trei directori actuali, Autostrade a spus că unul a părăsit deja compania și că doi au fost suspendați. Toți sunt anchetați pentru deficiențe de siguranță și fraudă în contractele publice, notează Associated Press.

Potrivit poliției, au apărut documente care indică faptul că cei șase știau au fost instalate barierele sonore defecte în unele părți ale vastei rețele de autostrăzi ale companiei și au întârziat să ia măsuri pentru a le înlocui.

3 oameni, în arest la domiciliu, în cazul podului prăbușit la Genova

Autostrade spune într-o declarație oficială că barierele în cauză au fost instalate pe 60 de kilometri din rețeaua companiei de 3.000 de kilometri și că s-au efectuat deja lucrări pentru securizarea lor după ce compania a luat cunoștință de o investigație în decembrie anul trecut.

Acțiunile Atlantia SpA, care controlează Autostrade, au scăzut cu 2,8%, la 15,08 euro (17,76 dolari).

Atlantia, care este controlată de familia Benetton, a fost de acord să părăsească compania care administrează majoritatea drumurilor și podurilor cu taxă din Italia, dar termenii sunt încă în curs de elaborare. 

Un pod care îl înlocuiește pe cel prăbușit a fost deschis cu surle și trâmbițe în această vară.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Donald Trump
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...

Câmp petrolier / FOTO: Freepik

OPEC+ riscă să piardă controlul asupra pieței petrolului

OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...

Amgen / FOTO: Site-ul oficial al companiei

Amgen investește 200 milioane $ în India, ”farmacia lumii”

Producătorul american de medicamente deschide un centru...

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Kievul spune că lucrează la o ”alternativă” la Starlink

Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...

Euro / sursa foto: Freepik.com

pixel