Astfel, PIF a anunțat comisia americană pentru acțiuni și burse, că a achiziționat un pachet de acțiuni Boeing în valoare de 713,7 milioane de dolari, titluri ale băncii Citigroup pentru 522 de milioane de dolari și o participație similară la rețeaua socială Facebook.
Alte 495,8 milioane de dolari, Fondul saudit a cheltuit pentru acțiuni Disney, 487,6 milioane de dolari pentru acțiuni Bank of America și, nu în ultimul rând, a preluat o participație la Berkshire Hathaway, compania de investiții a miliardarului Warren Buffett.
Citește și Pericolul ascuns al prețurilor mici la petrol: Izbucnirea unui război
Acest val de achiziții vine după ce, săptămâna trecută PIF a cumpărat acțiuni ale mai multor companii energetice din Europa, profitând de prețurile scăzute la aurul negru și la gaze naturale. Spre exempllu saudiții și-au consolidat pozițiile în corporațiile Royal Dutch Shell, Total, Eni și Equinor.
Valoarea PIF este estimată la 300 miliarde de dolari. În aprilie, Fondul a preluat 8,2% din acțiunile companiei de croazieră Carnival Corp., puternic afectată de pandemia de covid-19, dar care, dar ale cărei acțiuni au crescut cu 30% după intervenția saudiților
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...
O casă ca din filmele SF,...
Informaţii de ultimă oră...
Casa Albă s-a alăturat TikTok,...
Economia Germaniei a intrat pe...
Argintul urcă în preferinţele...