Se modifică legislația: O procedură mai simplă de atribuire a anumitor terenuri

Autor: Elena Cristian
Data actualizării:
Data publicării:
Terenuri / Foto: Freepik
Terenuri / Foto: Freepik
Este un proiect de lege depus, în acest sens, spre dezbatere în Parlament. 

Mai mulți parlamentari propun modificarea Legii fondului funciar pentru a clarifica reglementările și a facilita trecerea în proprietate a terenurilor aferente caselor construite înainte de 1 ianuarie 1990. 

În prezent, procesul este greoi din cauza unor prevederi neclare, ceea ce îngreunează emiterea titlurilor de proprietate.

Dacă proiectul de lege va fi adoptat, proprietarii caselor și anexelor gospodărești edificate înainte de această dată vor putea solicita atribuirea terenurilor direct la primărie. Aceasta va verifica situația juridică și va propune emiterea titlului de proprietate prin ordinul prefectului.

În prezent, astfel de cereri sunt soluționate de comisiile județene, iar procesul este complicat, mai ales pentru terenurile din intravilan, unde mai mulți solicitanți pot revendica aceeași suprafață. Legea impune ca solicitanții să fie proprietarii construcțiilor, să figureze în registrele cadastrale și fiscale și să nu existe alte cereri de reconstituire a dreptului de proprietate asupra acelui teren.

Inițiatorii proiectului susțin că actuala legislație este incompletă și generează confuzii, îngreunând procesul de atribuire a terenurilor. Modificările propuse ar simplifica procedura, în beneficiul atât al autorităților, cât și al cetățenilor care au depus cereri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBusiness
Freepik.com
Euro - dolar / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Factură energie electrică
Șofedr de TIR / Foto: Freepik
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Inteligența artificială va prelua o serie de meserii de la oameni / Foto: Freepik

Lista neagră a meseriilor pe care AI le va șterge primele

Inteligența artificială pregătește cea mai mare...

Bani / Foto: DCBusiness
Centrală electrică / Foto: Freepik
Viza pentru SUA / Foto: Freepik
REMAT
Inflație
Ou Faberge / Foto: Faberge
Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Banca Naționala a României
Notar / Foto: Freepik
Un cuplu completează documente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Militari ucraineni / Foto: Volodimir Velenski / Telegram
Băncile au reguli noi / Foto: Freepik
Vacanta de trei zile / Foto: Freepik

Românii se pregătesc de o nouă minivacanță

Veste bună pentru angajați: în august 2025, sărbătoarea...

Mark Zandi, economist Moodys

Economist Moody’s avertizează: SUA intră în recesiune

Economistul Mark Zandi avertizează că economia SUA se...

Freepik.com
Freepik.com
ANAF. Freepik.com

pixel