Se plafonează adaosul comercial timp trei luni la 14 alimente

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Cumparaturi
Cumparaturi
Guvernul a anunțat de săptămâna trecută că intenționează să plafoneze prețurile la unele produse alimentate și urma să stabilească și modul în care acest lucru se va produce.

Guvernul a decis să pregătească un act normativ prin care să limiteze adaosul comercial timp de trei luni, astfel încât preţul alimentelor la raft să scadă. Măsura va fi instituită printr-o ordonanţă de urgenţă care va fi pusă, astăzi, în transparenţă decizională pe site-ul Ministerului Agriculturii.

Proiectul de ordonanţă de urgenţă prevede limitarea, pentru o perioadă de trei luni, a adaosului comercial practicat de marile lanţuri alimentare pentru un număr de 14 produse de bază, printre care pâine, lapte, iaurt, mălai, ulei, ouă, carne şi legume. Se estimează că primele efecte ale acestei măsuri se vor resimţi de la 1 august.

Proiectul de ordonanţă ar urma să ajungă joi pe masa executivului şi să intre în vigoare imediat după publicarea sa în Monitorul Oficial.

Potrivit unor surse din Palatul Victoria, procesatorii vor trebui să întocmească o fişă de cost în care să fie incluse cheltuielile directe şi indirecte şi, abia apoi, vor putea pune un adaos comercial de maximum 20%. Şi distribuitorii vor putea aplica un adaos comercial de maximum 5%, iar supermarket-urile vor putea include în preţul produsului un adaos comercial de maximum 20%.

Schema se va aplica, totodată, şi produselor de import, pornind de la fişa de post. De asemenea, ANAF şi Consiliul Concurenţei vor face în toată această perioadă controale pentru a verifica respectarea legislaţiei, au mai spus aceleaşi surse.

Premierul Marcel Ciolacu se declara marți că este "ferm convins" că va lua o decizie în ceea ce priveşte preţurile la anumite categorii de alimente, urmând ca joi aceasta să se aprobe în şedinţa de Guvern.

"Sunt ferm convins că, în cursul zilei de astăzi, vom lua o decizie, dar, din experienţa trecută, fiindcă trebuie să ne uităm ce s-a făcut în trecut şi ce a funcţionat, orice reducere la TVA a dus la o ieftinire pe o perioadă foarte limitată de timp. (...) Iar, în două săptămâni, preţurile au fost la fel ... Deci, nu a funcţionat. Eu nu vorbesc de preţuri plafonate. Eu vorbesc de un întreg ansamblu şi o schemă aplicată pe întreg lanţul. Voi veni cu această schemă în Guvernul României, indiferent dacă vorbim de acord. Acordul nu poţi să îl faci numai cu retailerii. Aici vorbim şi de producători şi de distribuitori şi de importatori. (...) Am să îmi asum acest lucru pentru că trebuie făcut. (...) Nu voi accepta ca o coaliţie să conducă Guvernul României, dar, la fel când şi domnul Nicolae Ciucă, a fost prim-ministru, deciziile majore să le luăm împreună", a afirmat Ciolacu, la sediul Ministerului Educaţiei, după o întâlnire cu Ligia Deca.

El a menţionat că există o recomandare a Comisiei Europene pentru a avea "doar" două praguri de TVA, dar nu se poate ca aceasta să fie zero.

"Am văzut foarte des în spaţiul public discutându-se despre TVA zero. Vă anunţ oficial că acest lucru nu se poate. Comisia Europeană nu acceptă o astfel de variantă pentru niciun fel de produs. Ca să închidem odată această propunere de a avea TVA zero", a explicat premierul. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Modificarea PNRR

România are un PNRR revizuit. Veștile sunt bune

România își menține accesul la întreaga finanțare...

Ședință de guvern

Proiecte de lege importante pe masa de lucru a Guvernului

Guvernul României va analiza, în ședința programată...

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

Cum a pierdut România 7.000 MW în zece ani

România are cel mai mare cost al energiei în raport cu...

Pista velo de pe Calea Victoriei din București / Foto: Oana Pavelescu
Banca de Investiții și Dezvoltare
Bloc din Ucraina / Foto: Cancelaria președintelui Volodimir Zelensky
Robert Fico
Stradă din România / Foto: Unsplash
Economie. Foto: Freepik.com
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Heineken
Hidroelectrica
Freepik.com
foto: Freepik.com
Bani
Uniunea Europeana
Pexels.com
Bani. Foto: Freepik.com
Gabriel Biriș
A venit poștașul / FOTO: Pagina de Facebook a Poștei Române
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Aur și argint
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Pe peron
Diamantul bicolor / Foto: GIA

pixel