Ne îndreptăm către o creştere majoră de taxe de la 1 iulie, avertizează Adrian Negrescu
Analistul Adrian Negrescu trage...
Aceste tarife vor intra în vigoare începând cu data de 1 aprilie 2024, conform documentului obținut de Club Feroviar.
Potrivit noilor reglementări, tarifele pentru suplimentele de pat la vagonul de dormit și vagonul cușetă vor fi ajustate. Astfel, suplimentul pentru cabină single la vagonul de dormit va crește la 225 de lei, în timp ce patul pentru cabina cu două locuri va costa acum 120 de lei, iar pentru cabina cu trei locuri, tariful va fi de 100 de lei.
În prezent, tarifele sunt de 210 lei pentru suplimentul de cabină single, 105 lei pentru patul în cabina cu două locuri și 85 de lei pentru cabina cu trei locuri. Este important de menționat că doar în traficul internațional CFR Călători utilizează cabine cu trei paturi, deci această majorare va afecta și călătoriile către Budapesta sau Viena.
La vagoanele cușetă, suplimentele vor fi de 78 de lei pentru patul în cabina cu patru locuri și de 58 de lei pentru patul în cabina cu șase locuri, față de 72 de lei, respectiv 52 de lei în momentul de față.
Această majorare vine după ce, în luna decembrie a anului trecut, CFR Călători a operat o altă creștere a tarifelor, în medie cu 8,8%. Este o schimbare semnificativă pentru călătorii care utilizează serviciile CFR Călători și poate avea un impact asupra bugetului acestora.
Precedenta majorare a tarifelor în transportul feroviar de călători a avut loc pe 1 iulie 2022, când a fost anunțată din timp și a fost de 20%, iar anterior, o majorare a avut loc în 2013. Așadar, aceste ajustări vin în contextul unei constante adaptări a tarifelor la evoluțiile economice și cerințele pieței.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Analistul Adrian Negrescu trage...
Dolarul și-a revenit ușor, deși incertitudinile legate...
Proiectele de acte normative...
O nouă scădere impresionantă a...
Industria farmaceutică amenință...
Perturbări conjuncturale, dar...
Numărul prosumatorilor a...
Guvernul prelungește cu cinci...
Salariul mediu net a crescut la...
Guvernul urmează să adopte o...
Profesorul Mircea Coșea a...
ANAF avertizează populația în...
Programul Start-Up Nation...
Bula de optimism de la...
Marți, Bursa de Valori...
Evoluţie mixtă a leului în...
La nord de Osaka, ascuns în colinele împădurite ale...
Experții băncii HSBC au revizuit în scădere prognozele...
În perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2025, comparativ...
Fondul Monetar Internaţional...
UE analizează opţiunile legale...