Sebastian Burduja: Riscăm să pierdem această șansă

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Sebastian Burdjuja / FOTO: Facbook
Sebastian Burdjuja / FOTO: Facbook
Într-un context politic tensionat, oficialul a oferit asigurări că România este pregătită pentru iarnă, dar a atras atenția asupra necesității de a valorifica fondurile europene disponibile pentru modernizarea infrastructurii energetice.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a detaliat sâmbătă, în cadrul unei intervenții la Antena 3 CNN, provocările și oportunitățile din sectorul energetic românesc, subliniind importanța strategiilor pe termen lung pentru asigurarea securității și independenței energetice. 

România, pregătită pentru iarnă

Ministrul Burduja a explicat că, în pofida provocărilor generate de criza energetică globală, România este bine pregătită pentru sezonul rece. Depozitele de gaze naturale sunt pline în proporție de peste 80%, lacurile de acumulare asigură un nivel de 60%, iar rezervele de cărbune sunt suficiente.

„Energia este totul. Este cheia dezvoltării economice și un pilon important în geopolitică. Federația Rusă a utilizat energia ca armă de șantaj împotriva țărilor din Europa Centrală și de Est, iar noi nu suntem imuni la aceste presiuni. Totuși, pentru această iarnă, România nu va întâmpina probleme în asigurarea necesarului de energie electrică și gaze naturale,” a declarat Burduja.

Totuși, oficialul a recunoscut că România va continua să importe energie electrică, consecința unei lipse de investiții majore în capacități de producție timp de peste trei decenii. Cu toate acestea, Burduja a punctat că, în ultimul an și jumătate, ministerul a atras 14 miliarde de euro din fonduri europene nerambursabile pentru dezvoltarea de centrale eoliene, solare și pe gaz, precum și pentru modernizarea infrastructurii de transport și distribuție.

Dezinformările din spațiul public

Ministrul a criticat ferm valul de dezinformări care circulă în spațiul public, menționând acuzațiile privind presupusa vânzare a lacurilor din România către străini.

Aceste acuzații nu au niciun fundament. Hidrocentralele cu acumulare prin pompaj, precum cea de la Tarnița-Lăpuștești, necesită două lacuri – unul superior și unul inferior – pentru a funcționa. În loc să sprijinim astfel de proiecte, care contribuie la securitatea energetică, răspândim informații false care dăunează grav încrederii publicului,” a explicat Burduja.

El a făcut apel la cetățeni să se informeze din surse credibile și să înțeleagă complexitatea proiectelor strategice din sectorul energetic.

Șansa pentru viitor

Sebastian Burduja a subliniat că România beneficiază de o oportunitate istorică prin atragerea fondurilor europene în valoare de 14 miliarde de euro, care, împreună cu cofinanțările, vor genera investiții totale de peste 25 de miliarde de euro în sectorul energetic.

„Aceste proiecte nu se finalizează peste noapte. Ele necesită ani de planificare și implementare. În contextul actual, foarte mulți investitori privesc cu îngrijorare instabilitatea politică și economică din România. Este esențial să menținem un mediu stabil și predictibil, altfel riscăm să pierdem această șansă,” a avertizat ministrul.

Obiectiv esențial

Burduja a atras atenția că, fără aceste investiții, România nu va putea garanta independența energetică, nu va putea reduce prețurile la energie și nu va asigura securitatea pentru cetățenii săi.

„Războiul din Ucraina și schimbările climatice fac din securitatea energetică o prioritate. Nu ne putem permite să pierdem această șansă. Este o responsabilitate care depășește interesele politice și care necesită un efort comun,” a concluzionat ministrul Energiei.

Prin măsurile implementate și proiectele planificate, România face pași importanți pentru a deveni un jucător mai puternic în sectorul energetic european, consolidându-și poziția pe termen lung.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Este o veste bună pentru cele doua banci
Contor electric
Fermieri
Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...

Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Burduja: România are nevoie de energie sigură, accesibilă

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...

Dolari / sursa foto: Freepik.com

Dolarul s-a prăbușit, euro așteaptă ziua de duminică

Unii investitori încep să-și piardă răbdarea și, prin...

Ministrul Cseke Attila / FOTO: Gov.ro
Rezervoare de gaz

Cum vrea UE să rezolve problema gazelor naturale

Comisia Europeană va căuta soluții alternative pentru...

Bancă / Foto: Freepik

Patru giganți bancari sancționați în Marea Britanie

Suma totală depășește 130 de milioane de dolari. 

Mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Soldați / FOTO: Freepik
Medicamente / FOTO: Freepik
Tipografie / FOTO: Unsplash
Xi Jinping

Știrile dmineții. Cinci informații pentru începutul zilei

DCBusiness aduce în atenția cititorilor săi cele mai...


pixel