Şi în aval de Porţile de Fier debitele vor fi, în general, în scădere, estimează INHGA.
În ceea ce priveşte râurile interioare, mediile zilnice vor fi, în perioada 28 ianuarie - 3 februarie, relativ staţionare, exceptând prima jumătate a intervalului de prognoză, când vor fi în uşoară creştere ca efect combinat al precipitaţiilor lichide prognozate, cedării apei din stratul de zăpadă şi propagării, pe râurile din nordul, centrul şi vestul ţării.
Bloomberg, despre Canalul morții și exportul românesc de grâne
Formaţiunile de gheaţă (gheaţă la maluri, năboi, pod de gheaţă) prezente pe majoritatea râurilor vor fi în diminuare, restrângere şi eliminare, exceptând prima jumătate a intervalului de prognoză, când este posibilă apariţia scurgerii de năboi (zăpadă îngheţată în albie) pe unele râuri din zona de munte.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul Ilie Bolojan a lansat...
Curs valutar BNR, 23 februarie...
Proiect de modificare a Legii...
Indicele ROBOR la trei luni a...
Startup-urile din România au...
Prețul motorinei a sărit de...
Indicii bursieri americani au...
Pentru publicul larg, Horia...
Exporturile firmelor germane...
Ghid stocare energie 2026...
Mișcările bruște ale aurului la...
China presează SUA să elimine...
Începând cu 25 februarie, cetățenii români care doresc...
Productivitatea în sectorul informației și...
În fiecare iarnă cu viscol...
BNR recunoaște erorile de prognoză: inflația din 2025 a...
Bitcoin a evoluat aproape neschimbat duminică,...
România a produs, în 2025, o...
Curtea Supremă a SUA a decis,...
Compania Naţională de...
Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...