Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Propunerea legislativă vizează modificarea art. 18 din Legea nr.168/2020 pentru recunoaşterea meritelor personalului participant la acţiuni militare, misiuni şi operaţii pe teritoriul sau în afara teritoriului statului român şi acordarea unor drepturi acestuia, familiei acestuia şi urmaşilor celui decedat.
Klaus Iohannis şi-a publicat astăzi DECLARAȚIA de AVERE. Care este marea SURSĂ de VENIT
"Urmaşii eroilor militari care şi-au pierdut viaţa pe front primesc în prezent o indemnizaţie lunară egală cu câştigul salarial mediu brut doar dacă au venituri lunare mai mici de 50% din valoarea acestuia. Prin această iniţiativă legislativă vom elimina această nedreptate, astfel încât urmaşii eroilor noştri - copiii, părinţii, soţia sau soţul să aibă dreptul la această indemnizaţie, indiferent de veniturile pe care le realizează. Vă mulţumesc în numele a 53 de familii care vor beneficia de efectele acestei iniţiative. Un stat demn, puternic şi liber nu are dreptul să fie meschin cu eroii săi. PNL va vota această iniţiativă", declara în plen iniţiatorul proiectului, senatorul Nicoleta Pauliuc, preşedintele Comisiei pentru apărare.
Senatorul USR PLUS George Mîndruţă a subliniat că proiectul urmăreşte eliminarea condiţiei discriminatorii.
"Prin această propunere legislativă se urmăreşte eliminarea condiţiei discriminatorii, care stabileşte că urmaşii militarilor căzuţi pe câmpul de luptă să realizeze venituri lunare mai mici de 50% din salariul mediu brut (...). Cu toate că nimic nu poate compensa suferinţa acestor familii, militarii trebuie să aibă siguranţa că urmaşii lor vor avea parte de o stabilitate financiară. Din acest motiv, vă invit să votaţi pentru această iniţiativă legislativă. Grupul USR PLUS o va face", a spus Mîndruţă.
Senatul este prima Cameră sesizată.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Ministerul Energiei împreună cu...
România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...
Ultimele informaţii despre...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...
Preşedintele SUA a semnat un...