Senator american: Cererea României de a fi inclusă în programul Visa Waiver este legitimă, însă nu există garanţii

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
SUA. Foto: Pexels.com
SUA. Foto: Pexels.com
Senator american, la Bucureşti: Cererea României de a fi inclusă în programul Visa Waiver este legitimă.

Cererea României de a fi inclusă în programul Visa Waiver este "legitimă", însă "nu există garanţii" că acest pas se poate face "mâine", a declarat marţi, la Bucureşti, senatorul american democrat Dick Durbin, precizând că înţelege că eliminarea vizelor pentru SUA "înseamnă mult pentru români" şi că îşi doreşte ca ei "să fie trataţi corect".

"Există un punct de pornire bun, şi anume că atât de mulţi români primesc acum viză pentru a veni în SUA", a spus el la o întâlnire cu jurnalişti români, adăugând însă că problema e legată de rata de refuz de aproximativ 10% în rândul celor care aplică pentru viză. Pentru ca România să intre în programul Visa Waiver, rata de refuz trebuie să scadă sub 3%.

"Dacă (România) ar fi în Visa Waiver, (românii) nu ar mai trebui să treacă prin procesul de viză. Ei sunt obişnuiţi să facă parte din UE şi să fie trataţi egal la graniţele altor ţări şi se întreabă de ce nu şi în SUA", a afirmat el.

Dick Durbin şi Jeanne Shaheen, membri democraţi ai Senatului SUA, au încheiat marţi în România un turneu în Europa, care a mai cuprins participarea la Conferinţa de Securitate de la Munchen, în Germania, şi o vizită în Georgia. În România, unde s-au aflat pentru prima dată, ei au vizitat baza militară americană de la Mihail Kogălniceanu şi s-au întâlnit cu premierul Nicolae Ciucă.

"Am discutat (despre Visa Waiver - n.r.) cu ambasadoarea (ambasadoarea SUA în România, Kathleen Kavalec - n.r.) şi vom analiza asta, pentru a vedea dacă putem ajuta. Vreau să încerc să ajut. I-am spus asta premierului (Nicolae Ciucă - n.r.). Nu există garanţii că se poate face mâine, dar cred că este o cerere legitimă (...) Ştim că înseamnă mult pentru români. Vrem să fie trataţi corect", a mai declarat Durbin.

La rândul său, în cadrul aceleaşi întâlniri, Jeanne Shaheen a spus că ei au convenit cu ambasadoarea SUA să lucreze cu România asupra chestiunii eliminării vizelor. Ea a recunoscut însă că ar fi "foarte dificilă" o schimbare de legislaţie în Congresul SUA şi că trebuie să se lucreze în "parametrii legali" existenţi.

În acelaşi timp, cei doi senatori au mulţumit României pentru găzduirea de trupe americane şi pentru sprijinul acordat Ucrainei, inclusiv în privinţa exporturilor de cereale, şi au salutat de asemenea disponibilitatea românilor de a primi refugiaţi ucraineni.

"Salut poporul român pentru acest angajament. Sper că războiul se va încheia în curând, dar, până atunci, oamenii din Ucraina au nevoie de acest tip de prietenie", a spus Dick Durbin.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cu Donald Trump președinte războiul nuclear ar fi iminent: Aş trimite submarine nucleare pe coasta Rusiei, în sus şi-n jos
Lingouri de aur

FT. De ce se mută lingourile de aur din Londra în New York

Investitorii caută refugiu în aur pe fondul temerilor...

Vaci. Foto: Pexels.com
foto: pexels.com
Sursa: Reuters
foto: pexels.com
Donald Trump / Foto: Casa Alba
Bursa / sursa foto: Freepik.com
TVA
Rubla s-a depreciat
Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik
Portul Galați / Foto: Facebook / Portul Galați
ANAF / Foto: DCBUsiness
Cu telefonul în mână / FOTO: Freepik
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Care este mesajul BNR
Inspectori ANAF
Criptomonezile s-au prăbușit / Foto: Freepik
Moțiune de cenzură / Foto: George Călin / Inquam Photos / Bursa de Valori București
Toni Greblă / Foto: Agerpres / Mihai Poziumschi
Florărie / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Simona Bucura-Oprescu alături de Crin Antonescu, Marcel Ciolacu, Cseke Attila și Natalia Intotero
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Semnatură / Foto: Freepik
Piaţa locală de investiţii s-a situat peste cea din Slovacia
Foto: Freepik
Petroliști

pixel