Conform anchetei realizate anul trecut de Centrul de cercetare Pew din Washington, în 13 din cele 26 de ţări în care au fost făcute interviuri, participanţii au identificat schimbările climatice drept cel mai mare pericol.
Opt ţări au declarat actele de terorism ale Statului Islamic drept cea mai mare ameninţare. Alte patru state, printre care Japonia şi Coreea de Sud, au situat pe prima poziţie atacurile cibernetice comise de alte state.
Preocupările legate de programul de înarmare nucleară din RPD Coreeană, economia globală, puterea şi influenţa crescândă ale Chinei au figurat de asemenea printre răspunsuri, dar nu au constituit principala preocupare în niciuna dintre ţările intervievate.
Citește și: Topul celor mai răsunătoare atacuri cibernetice
Polonia este singurul stat care a numit puterea şi influenţa Rusiei drept cea mai mare ameninţare.
Studiul a arătat că îngrijorarea legată de puterea şi influenţa SUA a crescut, de asemenea, în comparaţie cu sondajele realizate în 2013 şi 2017. În Germania, preocuparea privind SUA a crescut cel mai mult, cu 30% faţă de sondajul din 2013.
Totodată, se constată că susţinătorii partidelor populiste europene de dreapta au fost mai sceptici în identificarea schimbărilor climatice drept ameninţare majoră.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Michael Burry, investitorul...
Economia românească continuă să...
Micii producători independenți...
România are politici publice...
Premierul Ungariei, Viktor...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...
Vacanță transformată în coșmar...
Casa Radio, dosar...
Compania Unilever anunță...
Distrigaz Sud Rețele a întrerupt, vineri seară,...
România introduce reguli...
Guvernul a pus în dezbatere un...
Explozie de noi firme în 2025:...
Casa Națională de Pensii...
Gigantul chinez al comerțului...
Titlurile de stat Tezaur, ediția noiembrie-decembrie...
Românii au făcut cumpărături...
ANAF anunță noi controale la...