Tranzacţii cu acţiuni Banca Transilvania în valoare de 49,7 milioane de lei pe BVB

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de miercuri iar rulajul a depăşit 82 milioane de lei (17,58 milioane de euro) pe fondul unor tranzacţii cu acţiuni Banca Transilvania în valoare de 49,7 milioane de lei. 

Indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 15 acţiuni, s-a apreciat cu 0,35%, ajungând la 8.519,21 puncte, indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o creştere de 0,33%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a urcat cu 1,12%. Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra, la închidere, un avans de 0,03%. 

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o apreciere de 0,39%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a apreciat cu 0,57%. 

Pe piaţa reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Banca Transilvania (49,7 milioane de lei), OMV Petrom (10,07 milioane de lei) şi Transgaz (7,53 milioane de lei). 

Cele mai mari creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate la Condmag, de 8,82%, Energopetrol, de 7,69%, şi Rompetrol Rafinare, 7,02%. 

Pe de altă parte, cele mai severe deprecieri au fost consemnate de acţiunile Electroputere, care au pierdut 8,7% din valoare, Grupul Industrial Electrocontact - minus 3,7%, şi Electroargeş - minus 2,77%. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ghișeu
Foto: Freepik.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...


pixel