Stellantis recheamă în service 285.000 mașini. Despre ce modele este vorba

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Mecanic auto verifică motorul unei mașini / Foto: Freepik
Mecanic auto verifică motorul unei mașini / Foto: Freepik
Stellantis recheamă în service-urile din Statele Unite aproape 285.000 mașini. Motivul constă într-o defecțiunie a airbag-ului a două mărci produse de către companie.

Este vorba despre Dodge Charger și Chrysler 300, a căror airbag-uri laterale s-ar putea declanșa în mod neașteptat, eliberând fragmente metalice care ar pune viața pasagerilor în pericol, relatează CNN.

Conform constatărilor specialiștilor, este posibil ca umezeala să fi pătruns în interiorul dispozitivelor de umflare instalate pe unele modele ale celor două mărci, produse între 2018 și 2021. Acea umezeală ar putea duce la coroziunea internă și, posibil, la fisuri ale dispozitivul de umflare a airbag-ului care s-ar dezintegra în momentul acționării neașteptate a airbag-ului, potrivit documentelor depuse de Stellantis la Administrația Națională pentru Siguranța Traficului pe Autostrăzi.

Dodge Charger și Chrysler 300 sunt modele sedan mari care au dotări foarte similare. Aceste tipuri de airbag-uri de pe cele două modele nu au fost instalate pe niciun alt model produs de Stellantis, potrivit documentelor.

Deși situația este similară cu cea care a dus la rechemarea în service a milioane de dispozitive de umflare a airbagurilor instalate pe unele mașini produse de Takata, aceaste două rechemări nu par să aibă vreo legătură.

Pornind cu începutul lunii mai, Stellantis va trimite scrisori prin poștă proprietarilor de Dodge Charger și Chrysler 300 a căror mașini ar putea avea această problemă. Proprietarii vor fi nevoiți să își aducă mașinile la o reprezentanță pentru a le fi înlocuite airbagurile laterale de pe ambele părți ale vehiculelor. Lucrarea va fi efectuată gratuit pentru.

Stellantis nu are cunoștință de niciun accident sau rănire ca urmare a acestor probleme. Totuși, independent de această rechemare în service, au existat multiple cazuri în care s-au produs explozii ale dispozitivelor de umflare a airbagurilor ca urmare a declanșării imprevizibile. În fiecare dintre acestea airbag-urile fuseseră declanșate ca urmare a temperaturii foarte ridicate de la interior.

Dintre toate rechemările în service din SUA în 2023, Ford a emis cele mai multe rechemări 58 (16% din totalul rechemărilor în service), urmat de Chrysler cu 45, conform datelor National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Document / Foto: Freepik

Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări

Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...

OECD
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Știrile dimineții
Bursa de Valori București
Prelungitor

Schema de plafonare: Cine plătește cu adevărat nota de plată

Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...

La ghișeu

Această taxă dispare începând de săptămâna viitoare

O măsură ce se va aplica în conformitate cu unordin al...

Cipuri mici, dar indispensabile
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Dolari / FOTO: Unsplash

Perspectivele dolarului american devin tot mai întunecate

Este concluzia unui sondaj Reuters realizat în rândul...

Ucraina / FOTO: Freepik

Bani pentru Ucraina: Peste 3 miliarde de euro de la UE

Anunțul a fost făcut marți de guvernul de la Kiev, citat...

Grafice / FOTO: Freepik
Câmp petrolier / FOTO: Freepik

Decizia care ar putea da peste cap piața petrolului

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații...

Spital Regina Maria
Banca Națională a României
Lingouri de aur
Kremlinul moscovit / FOTO: Freepik
Bursă / sursa foto: Freepik.com

Simona Bucura-Oprescu, anunț despre pensii, la DC NEWS

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...

Jonas Gahr Støre, premierul Norvegiei

Norvegienii s-au răzgândit și vor în UE! Ce i-a convins?

Norvegia revine pe radarul geopolitic european, pe...

Lucian Romașcanu
Sebastian Burduja / FOTO: gov.ro
Europa nu stă cu mâinile încrucișate / Ilustrație: Oana Pavelescu
Turiști / Foto: Freepik
Accident / Sursa: Freepik.com

pixel