Ştirile dimineţii, 6 ianuarie. Informaţii importante, la început de săptămână

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Grupaj de ştiri.

Mai este România atractivă pentru investitorii străini? Date oficiale

În primele 11 luni ale anului 2024, în România au fost înființate 5.588 de societăți cu capital străin, înregistrând o scădere de 13,32% comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de Agerpres.

 

Capcanele reducerilor de iarnă. La ce trebuie să fiţi atenţi înainte de a plăti

În perioada reducerilor de iarnă este recomandat să verificaţi preţurile prin consultarea site-urilor care afişează preţuri comparative pentru acelaşi produs, practică ce a dus la îmbunătăţirea constantă a modalităţilor de prezentare a preţurilor şi reducerilor de către magazinele online. Pentru cumpărături avantajoase în perioada ofertelor de iarnă, citiţi cu atenţie caracteristicile produsului şi verificaţi dacă acesta corespunde cu adevărat dorinţelor şi nevoilor dumneavoastră, subliniază Paul Anghel.

 

Explozia preţului uraniului încinge lupta pentru supremaţia în producţia mondială

Canada accelerează eforturile pentru a deveni cel mai mare producător mondial de uraniu, pe fondul creșterii explozive a prețurilor la acest metal radioactiv, alimentată de cererea tot mai mare de energie electrică fără emisii poluante și de tensiunile geopolitice care amenință lanțurile de aprovizionare, potrivit unui articol din Financial Times.

 

Pământurile rare, între dominația Chinei și lupta pentru controlul resurselor strategice

Elementele rare sau pământuri rare, care sunt un grup de 17 metale esențiale pentru tranziția energetică, tehnologia avansată și industria de apărare, au devenit un nou pol al puterii geopolitice.

 

Vinurile roșii franțuzești, pe marginea prăpastiei. Generația Z schimbă regulile jocului

Vinurile roșii franțuzești riscă un declin major dacă nu se adaptează noilor tendințe de consum, avertizează experții consultați de Financial Times. Generațiile mai tinere se orientează tot mai mult către alte tipuri de băuturi sau evită alcoolul cu totul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BNR / Foto: DCBusiness
Rețele electrice / Foto: Freepik
Marcel Ciolacu / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Bani
Adrain Negrescu / Foto: Facebook
Bursă / Foto: Freepik
Preț petrol / FOTO: Freepik

Petrolul, la cel mai scăzut nivel din ultimii patru ani

Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...

Birouri
Dolari / sursa foto: Freepik.com
BP / FOTO: Site-ul companiei

Fuziune petrolieră XXL: Cine va prelua British Petroleum?

Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...

Petrol, investiții / sursa: Freepik.com
Warren Buffett
Ciocolata
Tokyo/ FOTO: Freepik
Buletin de vot / FOTO: Facebook AEP
Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă
iGaming
Donald Trump / Foto: Casa Alba

Trump „nu știe” dacă trebuie să respecte Constituția

Donald Trump, care încearcă să extindă limitele puterii...

Erste Group
Bună dimineața! / FOTO: Freepik
O persoană votează cu ocazia alegerilor prezidențiale / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

EXIL POLL prezidențiale 2025: Cine intră în turul doi

Două institute de sondare care au realizat exit poll,...

Crin Antonescu
Nicușor Dan
George Simion / FOTO: Facebook
Lacătul pe ușă / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Donald Trump / Foto: Arhiva Casei Albe / Flickr
Oameni pe stradă / FOTO: Freepik

Țara vecină unde salariile vor crește substațial în 2025

Autoritățile au promis un plus de peste 9%.

Bitcoin / Foto: Freepik
Blackout /FOTO: Freepik

pixel