Suma imensă cu care a fost răsplătit șeful Boeing anul trecut

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Boeing
Boeing
Directorul general al Boeing, Dave Calhoun, a primit anul trecut un bonus uriaș în acțiuni, pe lângă salariul său anual de peste un milion de dolari.

Aceste remunerații au fost încasate de către conducătorul marelui producător de aeronave în ciuda faptului că Boeing a fost afectată de mari pierderi și probleme de siguranță.

Compensația totală a lui Calhoun în 2023 a fost de 32,8 milioane de dolari, o creștere de 45% față de 22,6 milioane de dolari pe care i-a primit pentru 2022, informează CNN.

Directorul general al Boeing ar fi putut primi mult mai mult dar a refuzat un bonus anual în valoare de 2.800.000 de dolari, respingerea venind în urma incidentului aeronavei deținute de compania de zbor Alaska Airlines.

Boeing s-a bucurat de rezultate financiare îmbunătățite în 2023 față de primii doi ani în care Calhoun a condus compania. Deși a continuat să piardă bani, așa cum a făcut în fiecare an începând cu 2019, CEO-ul a redus pierderile cu 60%, raportând o pierdere operațională de bază de 1,8 miliarde de dolari. Acțiunile sale au crescut cu 37% pe parcursul anului și a avut o lună record pentru comenzile de avioane comerciale noi în decembrie, oferindu-i unul dintre cei mai buni ani de vânzări din istorie, deoarece companiile aeriene erau au crescut cererea de avioane noi pentru a satisface cererea puternică de călătorii.

După ce, la 5 ianuarie, o ușă a unui avion Boeing a fost smulsă în timpul unui zbor, reputația Boeing în materie de siguranță și calitate ar putea să fi atins un nivel minim istoric. O investigație preliminară a Consiliului Național pentru Siguranța Transporturilor a constatat că avionul a părăsit fabrica Boeing cu două luni înainte de incident, cu patru șuruburi ale ușii lipsă. Calhoun și-a asumat vina în ianuarie, spunând că "noi am cauzat problema și înțelegem acest lucru. Indiferent de concluziile la care se va ajunge, Boeing este responsabilă pentru ceea ce s-a întâmplat".

Luna trecută, Calhoun a anunțat că se va retrage la sfârșitul acestui an și că firma caută un nou director general. Calhoun împlinește 67 de ani la sfârșitul acestei luni, iar consiliul de administrație al Boeing a devansat vârsta de pensionare a directorilor executivi cu cinci ani pentru a-l menține în funcție.

La pensionare, Calhoun va primi un cadou uriaș în sumă de 45 de milioane de dolari sub formă acțiuni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...


pixel