Surprinzătoarele avioane de atac ale Japoniei! Aviz Rusiei

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Chiar dacă sunt vechi, rămân periculoase
Chiar dacă sunt vechi, rămân periculoase
Un număr important de avioane de atac japoneze F-15J vor fi modernizate, ceea ce le va permite să rămână în continuare forță amenințătoare, superioară, din punct de vedere tehnologic, multor aparate din generația patru, printre care avioanele de asalt ale Rusiei, Su-30 și Su-35.

Statele Unite și Japonia au convenit ca o parte din parcul japonez de avioane de atac Mitsubishi-Boeing F-15J Eagle s[ fie modernizate. Potrivit agenției americane pentru colaborare în domeniul securității și apărării (DSCA), decizia vizează 98 de avioane de luptă nipone. Contractul încheiat în acest sens se ridică la 4,5 miliarde de dolari.

”Afacerea încheiată va oferi Japoniei un important potențial de apărare antiaeriană. De asemenea, modernizarea performanțelor aparatelor F015J va permite Japoniei să reacționeze prompt și ferm la amenințările aeriene și să apere spațiul aerian al țării”, au declarat cei de la DSCA.

Citește și Avioane de război în aer. F-35 împotriva MiG-35. Cine câștigă

Printre altele, în cadrul acestui program de modernizare, F-15J vor primi noi dispozitive radar, extrem de performante. Nici unul dintre aviaoanele de luptă ale rușilor construite în perioada postsovietică nu se poate lăuda cu ”abilitățile” acestor stații. De asemenea, aparatele japoneze vor dispune de un bord super-tehnologizat și de alte dispozitive moderne, ceea ce le va face extrem de periculoase pentru avioanele rusești.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

pixel