Poate dolarul să-și piardă statutul?
În contextul în care dolarul este în scădere accentuată...
"Titularul acelor modificări şi cel care trebuia să se ocupe de modificările la regulament este Ministerul Finanţelor. Noi aşteptăm în continuare să aflăm ce se întâmplă cu acea taxare pe care statul român trebuie să o impună OMV şi vom vedea poziţia Ministerului Finanţelor, sper eu, foarte curând. Dacă nu mă înşel, chiar din partea Comisiei de buget-finanţe s-a transmis o comunicare către minister, ar fi păcat să nu fim în stare să ne asumăm răspunderea. Dacă cineva a greşit, să spună că a greşit, din neştiinţă, din neputinţă. Motivul pentru care s-a greşit e mai puţin important, dacă nu s-a greşit, să se iasă cu argumentele şi să lămurim această controversă destul de mare din spaţiul public. Ar fi păcat să practicăm aruncatul pisicii de la unul la altul. La Partidul Naţional Liberal aceste discuţii au fost clare, aşteptăm Ministerul Finanţelor să lămurească problema fără să acuzăm pe nimeni. Ne dorim ca românii să înţeleagă care va fi următorul pas", a precizat Gorghiu.
Ea a fost întrebată dacă s-a clarificat situaţia între PSD şi PNL pe acest subiect.
Despre posibile repercursiuni în cazul în care se va constata că s-a greşit, Gorghiu a afirmat că acest lucru se va stabili la nivel guvernamental, în funcţie de concluziile Ministerului Finanţelor.
"Vrem să vedem prima dată care este concluzia ministerului şi în funcţie de acest lucru sunt sigură că la nivelul Guvernului se va lua o decizie", a conchis Gorghiu.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că Ministerul de Finanţe trebuie să clarifice dacă OMV Petrom va plăti taxa de solidaritate în România, precizând că acesta este iniţiatorul actului normativ asupra căruia Ministerul Energiei nu a fost informat.
Citește și:
În plin scandal al taxei de solidaritate, OMV Petrom anunţă un profit uriaş: 10,3 miliarde lei în 2022, cu 260% mai mare decât în anul anterior
OMV Petrom, compania care a anunţat că nu va plăti în România taxa de solidaritate, a încheiat anul 2022 cu un profit net de 10,3 miliarde lei.
Grupul OMV Petrom a înregistrat în 2022 un profit net de 10,3 miliarde lei, cu 260% mai mare comparativ cu cel din anul anterior, conform rezultatelor financiare neauditate transmise joi Bursei de Valori Bucureşti.
"Anul 2022 a fost unul fără precedent pentru industria energetică, cu dificultăţi în ceea priveşte aprovizionarea cu produse energetice, preţuri internaţionale record şi volatilitate fiscală. Rezultatele noastre reflectă acest mediu de piaţă şi performanţa operaţională: diversificarea surselor de energie, continuitatea aprovizionării, producţie record de electricitate. Veniturile OMV Petrom sunt o bază solidă pentru contribuţia la economia României şi la sectorul energetic românesc. Profitul net a fost de 10 miliarde de lei, în timp ce contribuţia la bugetul de stat, prin taxe şi dividende, a atins un nivel record de 20 miliarde de lei. Creşterea taxelor a fost determinată, în principal, de impozitele şi contribuţiile specifice industriei, totalizând peste 7 miliarde de lei. Vom continua să urmărim obiectivele Strategiei 2030, care are în vedere susţinerea tranziţiei energetice din România, oferind pieţei soluţii de energie noi şi curate", a declarat Christina Verchere, directorul general al OMV Petrom. Citește mai mult AICI
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
În contextul în care dolarul este în scădere accentuată...
Ministerul Energiei a lansat în...
Uniunea Europeană încearcă să...
Ministrul Energiei, Sebastian...
A doua putere economică mondială își propune să domine...
În deșertul arid al Arizonei,...
Statul a aprobat vânarea a peste 34.000 de căprioare...
Este singura țară din G7 care a înregistrat o recesiune...
Ele tronează, impunătoare, în...
Linia ar urma să lege capitala, de pe malul estic al...
Fondul Monetar Internațional...
Capitala Italiei a fost...
Cătălin Leonte, Director...
Ultimele date publicate de...
Grupaj de știri.
Recent, a intrat în vigoare o...
Ministrul Finanțelor, Tanczos...
Au fost înregistrate și creșteri importante.
Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...
Președintele Statele Unite...
Leul s-a menținut stabil față...
Un prim test are loc la Osaka.
Prețurile la cupru au scăzut...
Un studiu elaborat de...
Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...
Este vorba de politica monetară...
Republicanii din Congresul...
Damen Shipyards se confruntă cu...
Rompetrol repornește instalația...