Telekom România, strategie pentru un profit mai mare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Telekom vrea sa creasca vanzarile
Telekom vrea sa creasca vanzarile
Veniturile Telekom România au scăzut cu 4% în 2018 față de 2017. Grupul a decis să adopte o strategie mai agresivă pe piață pentru a recupera anul acesta. 

În 2018, Telekom România a avut venituri totale de 933 milioane de euro iar EBITDA (rezultatul brut al exploatării) a scăzut cu 16,9%, la 138 milioane de euro. Veniturile au scăzut cu 4% față de 2017, conform Deutsche Telekom (DT), acționarul majoritar indirect al grupului. Telekom România a avut venituri în 2017 de 972 milioane de euro, iar EBITDA s-a situat la 166 milioane de euro.

În T4 din 2018 veniturile grupului au totalizat 266 milioane de euro, comparativ cu 227 milioane de euro în perioada iulie - septembrie 2018. Portofoliul de clienți de telefonie mobilă a crescut în perioada anul trecut față de 2017 cu 1,9%, de la 5,258 milioane la 5,360 milioane.

Ca parte a strategiei de  a-și crește veniturile, Telekom oferă abonamente de telefonie mobilă fără perioadă contractuală, în valoare de 5 euro pentru clienții actuali sau 7 euro pentru clienții noi, sau smartphone-uri la ofertă cu abonament pe 2 ani cu promoții ca ”Smartphone-ul la 1 leu”.

Citește și:Telekom România oferă clienților și platforma de streaming Netflix

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa

pixel