Teodorovici despre taxarea activelor financiare ale băncilor. Ce se schimbă

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Statul ar putea renunţa la taxarea unor active financiare ale băncilor, precum titluri de stat sau finanţările pentru economie, a anunţat, miercuri, ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, care a subliniat, totodată, că îşi doreşte mult ca băncile să fie parteneri reali în economie şi să-şi ţină profiturile în România. 

"Masa activelor financiare va trebui să fie dimensionată în sensul de a stimula băncile să finanţeze economia reală. Şi repet încă o dată nimeni nu doreşte, eu nu doresc, ca ministrul de Finanţe, să taxez vreo bancă. Îmi doresc foarte mult ca băncile să fie cu adevărat partenerii reali în economiei, să finanţeze în România, să-şi ţină profiturile în România, să finanţeze economia din România, atât public cât şi privat", a declarat Eugen Teodorovici.

Ministrul Finanţelor a anunţat, totodată, că la ora 13:00 va avea o întrevedere cu reprezentanţii Asociaţiei Române a Băncilor (ARB) pentru a discuta pe marginea Ordonanţei 114.

Citește și Teodorovici spune adevărul despre aceste pensii

"Orice dialog cât mai extins pe orice subiect nu poate fi decât un lucru bun. V-am explicat şi motivele pentru care, din păcate pentru acest act normativ, lucrurile nu au stat în felul în care ne-am fi dorit cu toţii. Astăzi o să avem şi o întâlnire cel puţin pe zona bancară cu Asociaţia Română a Băncilor pentru a discuta, pentru a vedea exact punctul dânşilor de vedere şi forma la care spre final se ajunge astfel încât cel puţin pe zona financiar-bancară lucrurile să fie înţelese foarte clar şi să nu mai fie niciun fel de termeni, de aspecte neclare în tot ceea ce înseamnă piaţa financiară în România", a afirmat Eugen Teodorovici.

Ministrul Finanţelor a afirmat că tot miercuri va lasa o invitaţie către reprezentanţii Fondurilor de Pensii Administrate Private.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

OMV Petrom

Profitul OMV Petrom, scădere cu 21%

OMV Petrom a încheiat primul semestru din 2025 cu un...

ANAF. Freepik.com
Donald Trump
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Foto: Freepik.com
Foto: snppc.ro
Bani
freepik.com
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

pixel