Tesla are noi probleme. Jumătate de milion de plângeri

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
În China, există temeri că camerele cu pilot automat Tesla și alți senzori rămân aprinși tot timpul.
În China, există temeri că camerele cu pilot automat Tesla și alți senzori rămân aprinși tot timpul.
Autoritățile americane analizează o petiție prin care se cere rechemarea a 500.000 de vehicule Tesla din cauza unor probleme tehnice care pot avea consecințe grave. 

Petiția reclamă că vehiculele produse între 2012 și 2019 a modelelor Tesla Model S și Tesla Model X accelerează de la sine aleator, scrie Reuters.

Petiția menționează că defectul a generat până la ora actuală 110 accidente și 52 de răniri.

Multe dintre plângerile înregistrate care au condus la avansarea petiției spun că accelerarea bruscă survine de cele mai multe ori în momentul în care se încearcă parcarea vehiculului dar și în plin trafic sau cât este utilizat sistemul de supraveghere, evenimente care au condus la accidente.

Tesla începe să livreze mașinile produse în China

Administrația Națională pentru Siguranța în Trafic (ANST) din SUA spune că revizuiește situația din luna octombrie 2019 când Tesla a făcut o actualizare a softului în loc să recheme 2.000 de vehicule.

ANST are în atenție și un accident petrecut pe 19 decembrie 2019 în care șoferul unei Tesla Model 3 a murit după ce vehiculul a intrat în coliziune cu un camion parcat.

Un alt accident petrecut pe 14 decembrie este investigat de ANST în care se suspectează că a avut loc în timpul utilizătii pilotului automat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.


pixel