Tesla. O nouă fabrică lângă Berlin

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
În China, există temeri că camerele cu pilot automat Tesla și alți senzori rămân aprinși tot timpul.
În China, există temeri că camerele cu pilot automat Tesla și alți senzori rămân aprinși tot timpul.
Conducerea Tesla a aprobat achiziţionarea unei parcele de 300 de hectare în apropiere de Berlin, unde producătorul de vehicule electrice intenţionează să construiască o fabrică, a anunţat duminică purtătorul de cuvânt al landului Brandenburg, Florian Engels, transmit DPA şi Reuters. 

Autorităţile din landul Brandenburg au stabilit preţul proprietăţii din Gruenheide, situată la sud-est de Berlin, la 41 milioane de euro (45,6 milioane de dolari). La noua unitate ar urma să fie create până la 7.000 de locuri de muncă.

Tesla începe să livreze mașinile produse în China

Compania intenţionează să producă anual până la 500.000 de vehicule Model 3 şi Model Y, din iulie 2021.

Sâmbătă, aproximativ 250 de localnici au ieşit pe străzi pentru a protesta din cauza temerilor că fabrica Tesla va pune în pericol alimentarea cu apă şi viaţa sălbatică în pădurea din apropiere.

Conform presei germane, Tesla intenţionează să investească până la patru miliarde de euro (4,41 miliarde de dolari) în prima sa unitate din Europa.

Tesla era de mult timp în căutarea unei locaţii în Germania - cea mai mare piaţă auto europeană - pentru construcţia unei fabrici numite "Gigafactory".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...


pixel