Tesla va primi o finanțare fabuloasă de la guvernul german

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Giga fabrica Tesla / Foto: Tesla
Giga fabrica Tesla / Foto: Tesla
Constructorul american de automobile electrice Tesla ar urma să primească o finanţare publică în valoare de cel puţin un miliard de euro din partea Germaniei, pentru că va construi o uzină de baterii pentru vehiculele electrice în apropiere de Berlin, susţine publicaţia Business Insider, preluată de Reuters.

Săptămâna trecută, Comisia Europeană a aprobat un plan care include acordarea de ajutoare de stat către Tesla, BMW şi alţi producători auto pentru a sprijini producţia de baterii destinate vehiculelor electrice şi a ajuta blocul comunitar să îşi reducă importurile din China, care în prezent este lider mondial în domeniul bateriilor. Aprobarea de către Bruxelles a proiectului European Battery Innovation, în valoare de 2,9 miliarde de euro, vine după lansarea în anul 2017 a European Battery Alliance, un alt proiect destinat să ajute industria auto să facă tranziţia de la combustibili fosili.

Potrivit unei surse din interiorul Guvernului german, citată de publicaţia Business Insider, Tesla ar urma să primească subvenţii în valoare de peste un miliard de euro din partea Guvernului federal şi a landului Brandenburg, unde urmează să fie construită viitoarea uzină de baterii a Tesla.

Tesla obligată să oprească lucrările din Germania, din nou

În schimb, un purtător de cuvânt al Ministerului german al Economiei a precizat că deocamdată nu este clar la cât se va ridica sprijinul federal de care va beneficia Tesla.

Oficial, Ministerul german al Economiei a anunţat săptămâna trecută că, iniţial, Berlinul va pune la dispoziţie un miliard de euro pentru European Battery Alliance şi intenţionează să sprijine cel de-al doilea proiect, European Battery Innovation, cu alte 1,6 miliarde de euro.

Guvernul federal german ar urma să suporte cea mai mare parte a subvenţiilor oferite Tesla în timp ce landul Brandenburg ar urma să contribuie cu mai puţin de 10% din suma totală. Decizia finală cu privire la subvenţiile care vor fi acordate Tesla ar putea fi anunţată peste câteva săptămâni, susţine Reuters.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Dosare
Sebastian Burduja
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Ghișeu
Haine puse pe umerașe
Cărbune
Un agent al temutei ICE escortează o persoană pentru a fi expulzată / Foto: ICE
WhatApp / Foto: Freepik
Incendiu Grecia / Foto: iefimerida.gr / Facebook
Sediul ANRE
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...


pixel