Traderii Anderson și LDC își extind prezența în România

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Produsele agricole atrag tot mai mulți traderi în România
Produsele agricole atrag tot mai mulți traderi în România
Din ce în ce mai mulţi traderi de produse agricole îşi extind prezenţa în România, unul din principalele hub-uri de cereale din Europa, transmite Bloomberg.

The Andersons, Inc. intenţionează să deschidă un birou local pentru a tranzacţiona cereale şi seminţe oleaginoase. Traderul a început să facă angajări pe plan local, conform unor surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Decizia vine în urma implementării unui plan de extindere pe plan global al Andersons, unul din cei mai mari traderi de produse agricole din SUA. Compania şi-a înfiinţat anul trecut un birou de tranzacţionare în Elveţia şi a angajat câţiva foşti traderi de la Ameropa.

Şi celebrul trader Louis Dreyfus Co. (LDC) demarează operaţiunile în România, înfiinţând o societate numită LDC Balkans şi condusă de ucraineanul Eugeny Didchenko, susţin sursele. Louis Dreyfus a iniţiat tranzacţii în România şi transbordează cereale din Ucraina prin România, adaugă sursele.

Compania a înfiinţat anul acesta o entitate juridică în România, a confirmat un purtător de cuvânt pentru Bloomberg, fără a face alte declaraţii. Un purtător de cuvânt al Andersons nu a răspuns solicitărilor de a comenta.

România este unul din cei mai mari expeditori de cereale din UE, cu volume ridicate de porumb, grâu şi seminţe oleaginoase. Prin porturile sale au trecut cantităţi importante de cereale anul acesta, după ce Ucraina a fost forţată să exporte o parte din produsele agricole prin ţara vecină, după invadarea de către Rusia.

Citește și Cutremur la vârful Vodafone. Directorul general al companiei şi-a anunţat demisia

Directorul general al Vodafone, Nick Read, a anunţat luni că va demisiona la finalul lunii, transmite Reuters. Directorul financiar al operatorului de telefonie mobilă, Margherita Della Valle, va fi noul director interimar, a informat compania britanică.

În timpul celor patru ani în care s-a aflat la conducere, Read a gestionat evoluţia Vodafone în timpul pandemiei şi a vândut active pentru a spori concentrarea pe Europa şi Africa. De asemenea, în noiembrie, Vodafone a anunţat vânzarea unei părţi din participaţia majoritară pe care o deţine la Vantage Towers, divizia de turnuri de telefonie mobilă, firmelor americane de private equity GIP şi KKR, iar câştigurile, evaluate la 3,2 miliarde de euro, le va folosi pentru a-şi achita datoria.

În pofida acestor decizii, acţiunile Vodafone nu au avut o evoluţie mulţumitoare, iar luna trecută compania şi-a înrăutăţit perspectivele privind rezultatele financiare anuale.

"Am convenit cu Board-ul că acum este momentul potrivit să predau puterea unui nou lider, care se poate baza pe puncte forte ale Vodafone şi poate profita în viitor de oportunităţile semnificative", a declarat Read, potrivit Agerpres.

Citește și Cutremur la vârful Vodafone. Directorul general al companiei şi-a anunţat demisia

În ce priveşte evoluţia activităţii, cele mai multe companii (46,7%) se aşteaptă ca aceasta să rămână neschimbată, în timp ce 37% cred că se va deteriora în următorul an (2021: 10%). Există şi un procent de optimişti, dar mai mic decât cel din 2021: aproximativ 17% (2021: 42%) se aşteaptă sa-şi dezvolte activitatea la nivel local.

Volumul investiţiilor va rămâne neschimbat pentru 33% dintre companiile chestionate, în timp ce tot 33% (2021: 18%) spun că vor investi mai puţin. Aproximativ 17% dintre companii nu intenţionează să facă nicio investiţie în 2023, iar 16,7% vor să-şi sporească investiţiile pe plan local (2021: 36%).

"Îmbucurător este faptul că numărul de angajaţi rămâne constant, companiile neavând intenţia de a renunţa la personal. Astfel, peste 63% dintre companii intenţionează să menţină numărul de angajaţi (2021: 42%), în timp ce peste 30% se aşteaptă chiar să îl crească (2021: 40,8%)", subliniază sursa citată.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul rămâne stabil, aurul continuă scăderea

Cursul valutar anunțat luni, 27 octombrie 2025, de Banca...

TVA / Foto: DCBusiness
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Practic toți românii sunt obligați să utilizele SPV
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Benzinărie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Transelectrica
Medic de familie / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Comerț online / Foto: Freepik
Donald Trump
Centru de procesare a pământurilor rare din Malaezia
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lacat. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Volkswagen / Foto: Chris Verwymeren / Flickr
Centrala carbune / sursa foto: Freepik.com
Freepik.com
Florin Manole. Foto: Crişan Andreescu
București / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / sursa foto: Freepik.com
Găini / Foto: Freepik
Înaltă tensiune / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Foto: REUTERS

Cum fentează Coreea de Nord sancţiunile internaţionale

Coreea de Nord a găsit metodele prin care să eludeze...

ANAF

Ghid ANAF: Verificarea contribuțiilor sociale CAS și CASS

Orice român își poate verifica gratuit, online, situația...

Economii. Sursa: Freepik.com
Palatul Parlamentului / Foto: Freepik

pixel