Tranzacții în scădere. Investitorii își trag sufletul

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Bursa de Valori Bucureşti a deschis în CREȘTERE
Bursa de Valori Bucureşti a deschis în CREȘTERE
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere şedinţa de tranzacţionare de marţi iar rulajul pieţei a coborât la 18,9 milioane de lei (3,97 milioane euro), de la 23,56 milioane de lei (4,94 milioane de euro) luni.

Tranzacţiile cu acţiuni s-au ridicat la 18,48 milioane de lei (3,88 milioane de euro), schimburile cu titluri Banca Transilvania asigurând mai mult de 40% din rulaj.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 16 acţiuni cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 0,29%, până la 9.692,81 puncte. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a coborât cu 0,28%, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a "pierdut" 0,29%, în timp ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis tot cu o scădere de 0,29%.

Indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat o depreciere de 0,58%, iar indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, s-a depreciat cu 0,24%.

Citește și BVB profit net consolidat de 6,69 milioane de lei

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 7,72 milioane de lei, urmate de titlurile Romgaz (2,42 milioane de lei) şi Nuclearelectrica (1,76 milioane de lei).

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile SOCEP, care s-au apreciat cu 6,13%, Turism Felix (+3,13%) şi Alumil Rom Industry (+2,9%). Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile UAMT (-9,79%), Casa de Bucovina - Club de Munte (-5,45%) şi Dafora (-3,67%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik

pixel