Tricourile naționalei de hochei a Rusiei încinge spiritele pe fondul tensiunilor din Ucraina

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Naționala de hochei a Rusiei poartă tricourile retro din epoca Uniunii Sovietice
Naționala de hochei a Rusiei poartă tricourile retro din epoca Uniunii Sovietice
Se știe că Vladimir Putin este fan al hocheiului și chiar practică acest sport uneori și se mai știe că recent liderul de la Kremlin și-a exprimat regretul că fosta URSS s-a dezmembrat.

În acest context echipa națională de hochei pe gheață a Rusiei a stârnit indignare purtând tricouri din trecutul său sovietic în timpul unui meci pe care l-au pierdut în prelungiri în fața Finlandei, duminică, pe fondul tensiunilor crescânde dintre Kremlin și Occident.

Echipamentul purtat în Euro Hockey Tour's Channel One Cup de la Moscova aveau inscripționat pe piept CCCP, care se traduce în URSS din alfabetul chirilic, ceea ce l-a determinat pe fostul premier finlandez Alexander Stubb să scrie pe Twitter că această trimitere la regimul sovietic este "un gest ofensator care nu aparține nici sportului, nici altundeva". 

Tricourile folosite în meciul cu Finlanda, bazate pe un model purtat în anii 1960, în timpul unei serii de de meciuri câștigate în competițiile internaționale, onorau cea de-a 75-a aniversare a primei medalii olimpice de aur a țării în acest sport, a precizat Federația Rusă de Hochei pe Gheață, într-un comunicat, citat de Bloomberg.

Aspectul retro nu i-a ajutat duminică, când Finlanda a învins Rusia cu 3-2 și a câștigat a doua etapă a turneului, care este una de pregătire pentru campionatul mondial anual de hochei. 

Rusia mobilizează rezerviștii? Experții sunt îngrijorați și nu din cauza tancurilor

Echipa sovietică, cunoscută sub numele de Mașina Roșie, a fost puterea dominantă a hocheiului din timpul Războiului Rece, câștigând șapte medalii olimpice de aur și peste 20 de campionate mondiale. Echipa națională a Rusiei este oarecum diminuată, dar rămâne membră a așa-numitului Big Six, alături de Canada, Cehia, Finlanda, Suedia și SUA. 

Fostul președinte al Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, a scris pe Twitter, după meci, că Rusia și URSS sunt "sinonime interschimbabile". În Finlanda, CCCP a fost în trending pe Twitter cu peste 2.000 de tweet-uri. 

Reacțiile arată tensiunile crescute dintre Rusia și Occident după consolidarea militară masivă a președintelui Vladimir Putin în apropierea graniței cu Ucraina. Finlanda care a fost atacată de URSS în 1939, a avertizat că Rusia va fi supusă unor sancțiuni dure din partea Uniunii Europene și a Statelor Unite în cazul în care Kremlinul va escalada situația.  

Rusia neagă acuzațiile occidentale că intenționează să atace Ucraina chiar luna viitoare.

Echipa Rusiei a purtat în trecut tricouri retro URSS fără să stârnească critici atât de dure, inclusiv în timpul unei înfrângeri cu 3-0 în fața Finlandei în 2015. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel