Președintele Donald Trump a anunțat marți că va dubla tarifele impuse tuturor produselor din oțel și aluminiu importate din Canada, crescându-le la 50%, ca reacție la decizia provinciei Ontario de a aplica un tarif de 25% pe electricitatea exportată în SUA.
Într-o postare pe Truth Social, Trump a declarat că a ordonat secretarului său pentru comerț să adauge o taxă suplimentară de 25% asupra acestor produse, măsură care va intra în vigoare miercuri dimineață.
„De asemenea, Canada trebuie să elimine imediat tarifele anti-americane pentru fermieri, care variază între 250% și 390% pentru diverse produse lactate din SUA, ceea ce a fost considerat de mult timp scandalos. În curând, voi declara o Urgență Națională privind Electricitatea în zona afectată,” a scris Trump.
Liderul de la Casa Albă a amenințat și cu o majorare „substanțială” a tarifelor pentru mașinile importate în SUA începând cu 2 aprilie, „dacă alte tarife scandaloase, impuse de mult timp de Canada, nu sunt eliminate.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Creșteri moderate în 2025, dar...
Premierul Ilie Bolojan a avut astăzi o nouă întrevedere...
Consiliul de administrație al...
Preşedintele Ucrainei,...
Decizia nr. 673 din 3 decembrie...
Leul s-a depreciat ușor...
Câștigul salarial mediu net a...
Ministerul Mediului deschide...
Curtea Constituţională a...
BRD şi Banca de Investiţii şi...
Președintele ANAF, Adrian Nica,...
BNS avertizează: Înghețarea...