Trump ar vrea să atace militar o uzină nucleară a Iranului

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Cu două luni înaintea terminării mandatului de președinte, Donald Trump ar viza atacarea unui sit nuclear iranian, conform informațiilor obținute de The New York Times.

Potrivit cotidianului american, în timpul unei întâlniri care a avut loc joia trecută în Biroul Oval, Donald Trump a cerut mai multor asistenți, inclusiv vicepreședintelui Mike Pence, secretarul de stat Mike Pompeo și șefului de stat major Majorul Mark Milley părerea ”dacă ar putea a acționa militar împotriva” unui sit nuclear ”în următoarele săptămâni”. 

Oficialii însă ”l-au descurajat pe președinte să întreprindă o acțiune militară”, având în vedere riscul ca aceasta să degenereze rapid într-un conflict mai amplu, a spus cotidianul.

Donald Trump a pus întrebarea după ce un raport al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) a spus că Teheranul continuă să acumuleze uraniu, potrivit New York Times. 

Iran: SUA sfidează restul lumii! Anunță reintroducerea sancțiunilor ONU

Iranul este dușmanul de moarte a lui Donald Trump, care a trântit ușa în 2018 acordului internațional semnat cu trei ani mai devreme cu Iranul pentru a împiedica achiziționarea de arme nucleare, considerându-l insuficient. De asemenea, el a restabilit și apoi a înăsprit sancțiunile împotriva Teheranului.

Europenii încearcă să salveze acest acord, cel puțin până la intrarea în funcție a lui Joe Biden, câștigătorul alegerilor prezidențiale din SUA din 3 noiembrie, a cărui victorie Donald Trump încă nu a recunoscut-o. Cu toate acestea, administrația Trump a promis să consolideze în continuare măsurile punitive, o strategie văzută de unii observatori drept dorința de a construi un astfel de „zid de sancțiuni”, încât ar fi dificil pentru Joe Biden să se întoarcă la masa negocierilor diplomatice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Reuters
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
”Cârtița” Sfânta Maria a ajuns la stația Aeroport Băneasa
Capitalul social ar urma să crească semnificativ / Foto: Freepik
CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea
Dronă /
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
O femeie își pune mașina la încărcat într-o stație de alimentare / Foto: Freepik
Oame pe o stradă din MOscova / Foto: Pyklr
Eoliene și panouri solare / Foto: Freepik
Putin vrea să recruteze și femei pentru frontul din Ucraina / Foto: kremlin.ru
Banca Centrală a Norvegiei, Oslo,
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Sediul ANRE
Bani
Freepik.com
freepik.com
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
freepik.com
Premierul Ilie Bolojan / Foto: Guvernul României
Bărbat cu ochelari / Foto: Freepik

Cum să îți alegi ochelarii potriviți pentru tine

Ochelarii au evoluat de la un simplu dispozitiv pentru...

TVA / Foto: DCBusiness
Permis auto / FOTO: Facebook Poliția Română
Conductă / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Investiții / Foto: Freepik
Uniunea Europeana
Vedere aeriană a unei localități / Foto: Freepik

pixel