Tulpina britanică vs varianta africană. Concluzia este ȘOCANTĂ

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Cum au evoluat cele două variante
Cum au evoluat cele două variante
Cercetătorii francezi de la Institutul Pasteur au descoperit că tulpina mutată a virusului SARS-CoV-2 din Africa de Sud dispune de o rezistență mai crescută la imunitatea umorală, ceea ce o face mai periculoasă pentru oameni. În același timp, tulpina sud-africană este mai rezistentă decât cealaltă tulpină mutantă din Marea Britanie. O lucrare științifică pe această temă a fost publicat pe bioRxiv.

Cercetătorii au izolat tulpinile B.1.1.7 (originare din Marea Britanie) și B.1.351 (Africa de Sud) și au determinat sensibilitatea lor la anticorpii specifici la SARS-CoV-2 prezenți în plasmă și în probele nazale ale pacienților cu COVID-19.

Pentru a compara sensibilitatea tulpinii originale D614G, oamenii de știință au folosit celule reporter ce sintetizează o proteină fluorescentă verde. După incubarea cu coronavirus în decursul unei nopți, celulele adăugate în plasmă încep să strălucească.

Citește și Zboară OZN-uri! Totul a fost FILMAT! CE vedeți VIDEO

Rezultatele au arătat că B.1.1.7 a fost neutralizat în 79 din totalul de 83 probe de plasmă recoltată de  pacienții recuperați la nouă luni de la debutul simptomelor, ceea ce este aproape același pentru tulpina D614G. Cu toate acestea, în 40% din probe, activitatea anticorpilor împotriva B.1.351 a scăzut sau s-a oprit complet. În plus, anticorpii obținuți de la persoanele vaccinate au fost, de asemenea, mai puțin eficiente împotriva tulpinii africane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
În magazin / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Surpriză pe piața valutară: dolarul cade, aurul urcă!

BNR a publicat vineri, 11 aprilie 2025, cursul valutar...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Donald Trump
Foto: Freepik.com

SUA şi Rusia discută, la Moscova, soarta Ucrainei

Mesagerul lui Trump la Kremlin: Steve Witkoff negociază...

Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
București / Foto: Freepik
Pensionari
Reciclare
Investitorii fug de dolar și obligațiuni americane / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Donald Trump
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
IMagine cu rol ilustrativ / Foto: Arhivă

Statele Unite au luat la ţintă flota fantomă a Iranului

SUA lovesc „flota fantomă” a Iranului cu noi sancțiuni:...

Un început frumos

pixel