ANAF te poate ierta: până când poți corecta SAF-T-ul fără sancțiuni
Contribuabilii care greșesc în...
"Exporturile și importurile legate de Israel au fost suspendate", a confirmat ministerul, marcând o nouă etapă în deteriorarea relațiilor dintre cele două țări.
"Turcia va aplica aceste noi măsuri în mod riguros până când guvernul israelian va permite un flux neîntrerupt de ajutoare umanitare către Fâșia Gaza", a adăugat ministerul într-un comunicat.
Ministrul israelian de externe, Israel Katz, a declarat anterior că președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a "rupt acordurile (dintre Israel și Turcia) prin blocarea importurilor și exporturilor israeliene în porturi".
El a afirmat că intenționează "să creeze alternative la comerțul cu Turcia, axându-se pe producția locală și importurile din alte țări".
Ministerul turc al Comerțului nu a clarificat dacă exporturile de petrol azere către Israel prin portul turc Ceyhan (sud) au fost afectate de decizia luată de Ankara.
Potrivit analiștilor, până de curând, mai mult de o treime din necesarul de petrol al Israelului a trecut prin acest port turcesc de la Marea Mediterană.
Ca răspuns la conflictul din Fâșia Gaza și la creșterea furiei populației turce față de menținerea relațiilor comerciale cu Israelul, Turcia a restricționat în aprilie exportul către Israel al unor bunuri precum produse din oțel, fier și aluminiu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii care greșesc în...
Curtea Constituțională a...
Coaliția pregătește schimbări...
Producția de țiței a României...
Curtea Constituțională a decis,...
Șoferii din Capitală plătesc...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Guvernul urmează să adopte o...
Selectarea ofertei de servicii...
Mercedes-Maybach SL 680...
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Piața monetară și cea a...
România rămâne principala...
Livrările de petrol rusesc prin...
Ministerul Finanțelor a...
O ordonanță de urgență care...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...