Urmărește dezbaterea live

Turkish Airlines, zboruri anulate. Ce s-a întâmplat

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Avion
Avion
Compania aeriană Turkish Airlines s-a confruntat cu probleme tehnice, motiv pentru care mai multe zboruri au fost anulate, miercuri.

Compania Turkish Airlines a anulat brusc peste 100 de zboruri miercuri din cauza unor probleme tehnice. Problema afectează și filiala low-cost a companiei, AnadoluJet, și, se pare, influențează zborurile programate până joi, potrivit https://simpleflying.com.

Compania aeriană oferă rambursări și nu percepe taxe pentru modificări pasagerilor afectați, însă complicațiile au determinat mai mulți pasageri să se așeze la cozi la ghișeele de bilete ale companiei la Aeroportul Istanbul (IST). Pentru a ajuta călătorii, oficialii de la aeroport au furnizat conectivitate la internet gratuită "pentru a asigura o comunicare neîntreruptă".

Situaţia a fost semnalată şi de către Corina Martin, preşedintele de onoare al Asociaţiei Patronale RESTO Constanţa şi Secretar General al Federatiei Patronatelor din Industria Ospitalității din Romania (FPIOR).

"Toate zborurile Turkish AIRLINES sunt ANULATE, in aceasta seara - nu va zbura nimic, între orele 19.00 si 22.00!Întrucât a căzut total sistemul informatic al Turkish AIRLINES, compania nu are acces la listele de pasageri….Agentia noastră, Mistral Tours, are 3 pasageri care se afla deja in aeroportul Istanbul si urmau sa decoleze la Constanta, noi ne-am putut informa pasagerii, tinem strans legatura cu ei si ii vom asista pentru rerutare.

Din ceea ce am inteles, ai nostri sunt singurii pasageri ce au putut fi contactati, intrucat Turkish Airlines Constanta stia de la noi ca avem pasageri pe acest zbor, in aceasta seara, si am fost noi informati... In rest, pasagerii nu pot fi anuntati, intrucat compania nu poate vedea listele si informatiile pasagerilor...", a scris pe pagina sa de Facebook Corina Martin, miercuri seara.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BNR: Indice ROBOR
ANAF
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB

pixel