Curs BNR. Leul stabil iar aurul urcă la un nou maximum
Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...
Goldman Sachs și Morgan Stanley au terminat propunerea de evaluarea pentru Uber, compania ridicându-se la valoarea de 120 de miliarde de dolari, relatează Wall Street Journal. Suma este mai mare decât evaluările pentru Ford, General Motors și Fiat Chrysler, la un loc.
Uber a declarat că țintește un IPO în a doua jumătate a anului viitor dar totul depinde de cum se va prezenta piața pentru oferta publică de la anul.
Morgan Stanley a stabilit valoarea de 120 de miliarde de dolari pentru Uber în timp ce valoarea stabilită de Goldman Sachs a fost cu doar puțin mai mică. Bancherii au evaluat și Uber Eats la 20 de milioane de dolari, tot pentru IPO.
Uber a fost amestecat într-o serie de scandaluri anul trecut printre care și unul de hărțuire sexuală care a dus la eliminarea cofondatorului Travis Kalanick. Compania se reface acum iar noul CEO, Dara Khosrowshahi, spune că Uber dorește să ofere șoferilor asigurări și beneficii.
Uber ar putea să nu fie singura companie de car sharing care va deveni publică. Șeful concurenței Lyft se pare că anvizajează și el un IPO pentru 2019.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...
România, printre țările cu cele...
Romgaz a reziliat contractul cu...
Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...
Firmele care operează prin...
Ghid ANAF pentru veniturile...
Argintul atinge un nou record...
Panică în piața cripto:...
Guvernul modifică regulile...
Premiul Nobel pentru Economie...
CCR: ordonanța privind...
Vodafone aduce Samsung în...
Compania Star Assembly, filială...
Ministerul Finanțelor a atras...
Blocajul guvernamental din SUA...
Greșeala pe care o fac mulți...
Leul a început săptămâna în...
ANAF a modificat formularul...
Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.
Prețul energiei în România urcă...
Programul Rabla Clasic, epuizat...