"În ceea ce priveşte întrebarea cum ar putea arăta paşaportul verde digital, vom prezenta o propunere legislativă în martie", a afirmat Ursula von der Leyen într-o videoconferinţă cu parlamentarii germani.
Statele care sunt dependente de turism doresc adoptarea accelerată a unui astfel de document pentru a-şi salva sezonul estival.
"Sunt încântat că există un sprijin larg pentru ideea unui 'paşaport verde', rămâne acum să fie creat cât mai rapid posibil", a declarat săptămâna trecută cancelarul austriac Sebastian Kurz.
Susţinut de Bulgaria, liderul austriac a pledat pentru un certificat care să permită călătoriile şi accesul în restaurante pentru persoanele vaccinate, dar şi pentru cei care sunt consideraţi ca fiind "imunizaţi", după ce au contractat virusul.
Citește și: Coronavirus. Concluzia summitului UE: Urmează săptămâni dificile
Şi Asociaţia Internaţională a Transportatorilor Aerieni (IATA) a anunţat lansarea unui permis de călătorie la finalul lunii martie, punând în funcţiune un sistem digital pentru rezultatele testelor şi certificatele de vaccinare, ceea ce va ajuta la facilitarea călătoriilor internaţionale.
Permisul IATA de călătorie, care va fi lansat oficial la finalul lunii martie, va ajuta la facilitarea călătoriilor, punând rezultatele testărilor pentru COVID-19 şi certificatele de vaccinare într-un format digital, ceea ce va accelera procesul de check-in.
Campania de vaccinare a sporit speranţele că vor fi permise mai multe călătorii, dar IATA susţine că statele trebuie să emită o dovadă digitală pentru a permite efectuarea călătoriilor.
IATA reprezintă aproximativ 290 de companii aeriene din întreaga lume, echivalentul a 82% din traficul aerian mondial.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Tranzacțiile imobiliare au...
ANAF, atenţionare pentru...
Economia subterană din România...
Statul oferă până la 37.000 de...
După aderarea la Uniunea...
Valoarea maximă rămâne 800 de...
Motocicletele și...
Statele Unite pierd ultimul...
La cel de-al doilea tur de...
Nvidia va începe, în lunile următoare, livrarea unui nou...
Moody’s a retrogradat ratingul...
Până la ora 15:00 au votat,...
Candidatul independent la alegerile prezidenţiale...
Polonezii votează și ei pentru...
Prezență record în diaspora la...
Meteorologii prognozează pentru zona Municipiului...
Producţia de cărbune a...
Persoanele fizice din România...
Xi Jinping oferă Americii...
China testează limitele...
Abaxx Exchange, susținută de...