Ultima ISPRAVĂ a lui Kim Jong-Un. Ce a făcut liderul nord-coreean

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Le-a verificat personal
Le-a verificat personal
  • Le-a verificat personal
După ce zilele trecute a așteptat rezultele lansării a două noi rachete, despre care experții occidentali susțin că sunt balistice, liderul nord-coreean Kim Jong-un a considerat oportun să pozeze într-o ipostază mai ”pașnică”. Zis și făcut.

Președintele nord-coreean a urcat într-un autobuz, ce face parte din noile mașini destinate transportului în comun și pe care liderul de la Phenian le-a verificat personal. 

Potrivit presei locale, Kim Jong-Un a ordonat „producerea unui număr mare de autobuze de călători, compatibile cu aspectul orașului și convenabile pentru utilizare de către populație, iar partidul va oferi asistență activă în această chestiune”.

Mass-media a subliniat că președintele Kim Jong-Un „a acordat întotdeauna atenție rezolvării problemei transportului de călători în capitală” și, de asemenea, „a elaborat un plan grandios în acest scop, în ciuda faptului că este atât de ocupat de treburile țării”.

Citește și Kim Jong-un, reacție bizară la mâna întinsă de Biden

La începutul anului 2021, Kim Jong-Un a anunțat la o convenție a Partidului Muncitorilor din Coreea că planul de dezvoltare economică pe cinci ani al țării a eșuat pe aproape toate fronturile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...


pixel