Potrivit pompierilor, s-a pus în aplicare Planul roşu de intervenţie la nivelul judeţului Braşov, la faţa locului deplasându-se şapte echipaje SMURD, patru ale Ambulanţei, un echipaj de descarcerare grea, trei echipaje cu apă şi spumă, dintre care două cu modul de descarcerare. Iniţial s-au trimis şi elicopterul SMURD şi ATPV Covasna, dar au fost întoarse din drum deoarece nu se mai impunea deplasarea acestora la faţa locului.
Din primele informaţii, conform pompierilor, toţi pasagerii - 29 de copii şi 25 de adulţi - au ieşit singuri din autocar, fiind conştienţi. Toate persoanele au fost evaluate medical la faţa locului, a precizat sursa citată.
Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie Braşov, autocarul a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat într-o curbă. Conform poliţiştilor, în autocar s-ar fi aflat 30 de copii şi 20 de adulţi.
Toţi copiii, având cuprinse între 6 şi 14 ani, au reuşit să iasă din autocar, suferind contuzii uşoare 3-4 persoane, conform sursei citate.
Traficul în zonă a fost blocat în totalitate până la efectuarea cercetărilor la faţa locului şi repunerea autovehiculului pe roţi.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Anunţul momentului de la...
Curs valutar BNR, 20 iunie 2025.
Președintele Franței propune accelerarea lansărilor și...
Analistul economic Adrian...
Diferențe fiscale de peste 1,8...
Vladimir Putin urmează să...
Ghidul oficial pentru utilizarea sistemului RO...
Transelectrica este acum sub...
Volumul lucrărilor de...
Senatul României a adoptat un...
A fost depus la Senat un...
Ministerul Finanțelor și Bursa...
Ministerul Finanţelor a atras...
Curs valutar BNR, joi, 19 iunie.
Schimburile comerciale dintre...
Afacerile din industrie au scăzut, la nivelul primelor...
Bursele europene scad pe...