Un hacker din Craiova, săltat de EUROPOL

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
DEKENEAS - Tehnologie INOVATOARE! Andrei Bozeanu: Identifica ATACURILE asupra browserelor
DEKENEAS - Tehnologie INOVATOARE! Andrei Bozeanu: Identifica ATACURILE asupra browserelor
Centrul European de Combatere a Criminalității Cibernetice al Europol (EC3) în colaborare și cu sprijinul Poliției Române și a Biroului Federal de Investigații al SUA (FBI) au arestat un hacker român.

Suspectul - un cetățean român în vârstă de 41 de ani - a fost arestat la domiciliul său din Craiova, România, la primele ore ale dimineții zilei de vineri.

Ransomware cu șantaj 

Infractorul este suspectat că a compromis rețeaua unei mari companii românești de IT care furnizează servicii pentru clienți din sectoarele comerțului cu amănuntul, energiei și utilităților.

Cum reușesc hackerii ruși să se ascundă. Sistemul ingenios folosit de aceștia pentru a nu fi detectați

Se crede că acesta a implementat apoi un ransomware și a furat date sensibile de la clienții companiei IT din România și din străinătate, înainte de a le cripta fișierele. Printre informațiile furate se numărau informații financiare ale companiilor, informații personale despre angajați, detalii despre clienți și alte documente importante. 

Suspectul cerea apoi plata unei răscumpărări considerabile în criptomonedă, amenințând că, în cazul în care cererile sale nu vor fi satisfăcute, va publica datele furate pe forumurile de criminalitate informatică.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Document. Foto: Freepik.com
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels

pixel