Există români care întâmpină dificultăți în a pune bani deoparte la finalul lunii. Sondajul, lansat pe data de 19 august 2024, a avut ca scop să afle ce procent din venitul lunar reușesc cetățenii să economisească sau să investească. Rezultatele arată că 35,4% dintre respondenți nu reușesc deloc să economisească sau să investească, în timp ce doar 11,4% dintre participanți au declarat că economisesc sau investesc mai mult de 30% din venitul lor lunar.
Detalii și rezultate complete ale sondajului
Sondajul, care a fost accesibil publicului pe site-ul DCNews, a adunat un total de 5418 răspunsuri. Întrebarea adresată a fost simplă, dar extrem de relevantă în contextul economic actual: „Ce procent din venitul tău lunar reușești să economisești sau să investești?”. Participanții au avut la dispoziție cinci opțiuni de răspuns:
Nu reușesc să economisesc sau să investesc - 35,4% (1919 respondenți)
Sub 5% - 23,6% (1277 respondenți)
Între 5% și 10% - 14,3% (774 respondenți)
Între 10% și 30% - 15,3% (827 respondenți)
Peste 30% - 11,4% (621 respondenți)
Citește mai mult pe DCNews
DCMedia Group, prin DCNews și DCBusiness, derulează, în luna august, campania DC Educație Financiară, cu rolul de a informa românii despre importanța educației financiare în gestionarea bugetului propriu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru...
De pildă, penicilina nu se mai...
Dolarul american se prăbușește...
Ministerul Finanțelor acordă...
Reuters explică, într-o...
Înalta Curte de Casație și...
Prețurile la electricitate...
Persoanele cu handicap care...
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...