Un vânt rece s-a abătut asupra cuprului, etalonul pieței metalelor

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Cum va evalua metalul roșu
Cum va evalua metalul roșu
După ce a ajuns la 10.800 de dolari pe tonă pe 7 martie, prețul metalului roșu a revenit la valori mai normale, atât din cauza războiului din Ucraina, cât și a situației epidemiologice din în China, unde explozia cazurilor de COVID-19 a impus măsuri drastice de restricții, dar și a valului inflaționist.

Prețul cuprului a scăzut semnificativ. Într-un interval destul de scurt de la vârful înregistrat pe 7 martie. O zi ce va rămâne ca piatră de hotar în evoluția istorică a metalului roșu, consirat etalon al pieței metalelor. Afișând o creștere constantă dar prudentă pe fondul sunetului cizmelor rusești ce se amplifica, de câteva luni, la granița cu Ucraina, decizia președintelui Vladimir Putin de a invada țara vecină a bulversat lucrurile. Piețele au intrat promp și violent, prețurile metalelor au crescut vertiginos.

Cuprul nu a scăpat de această ”euforie”. Prețul său a depășit maximul istoric pe 7 martie, închizând în forță la 10.730 de dolari (aproximativ 10.300 de euro) pe tonă, după ce a ajuns chiar la 10.800 de dolari în timpul ședinței de la Bursa Metalelor din Londra. Două luni mai târziu, mai precis pe 12 mai, prețul cuprului a coborât sub 9.000 de dolari pe tonă, cu 15% mai puțin decât valoarea maximă. Va continua această tendință descendentă? Cuprul este la limită...

Investitorii sunt capricioși și își schimbă adesea atitudinea, starea de spirit și, implicit referințele. Totul în funcție de noile date ale problemei. Ori când a izbucnit războiul, atenția lor s-a concentrat pe riscul unei amplificări a dificultăților legate de aprovizionarea piețelor cu materii prime. Probleme apărute deja în timpul pandemiei de Covid-19, care a zguduit economia mondială mai bine de doi ani. Întrebarea a fost dacă se va instala o penurie de cupru

Preocupări legate de cerere

Dar, pe măsură ce autoritățile din China continuă să implementeze strategia Covid zero, cu măsuri dintre cele mai drastice, cu închidere totală de localități, cu perioade lungi de izolare, inclusiv la Shanghai, a încolțit o altă întrebare. Mai ales după publicarea ultimelor date statistice, care confirmau o încetinire a ritmului economic. Prin urmare, de la teama de a rămâne fără metal, sentimentul general a trecut la îngrijorarea că cererea se va eroda. O preocupare pe deplin justificată: China, cel mai mare consumator de cupru din lume, folosește aproape 60% din producția mondială.

În aceste condiții, cuprul revine în rol de termometru al economiei internaționale. Cu toate acestea, între febra inflației din Statele Unite și Europa, înăsprirea monetară așteptată de către băncile centrale pentru a încerca să limiteze supraîncălzirea, războiul din Ucraina și revenirea epidemiei din China, buletinul de sănătate nu este cel mai vesel. Un vânt rece suflă prin cupru.

Citește și Prețul petrolului scade, aluminiul se ieftinește. Care este situația pe piețe

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare ANAF. Freepik.com

Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România

Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...

Tricolorul României
Femei într-o seră / Foto: Freepik
Bancnote
Elveția
Liberty Galați, fostul Sidex
Casetă de valori / Foto: Freepik
Petroliști
Bani
Copii nu mai au acces pe rețele de socializare / Foto: Freepik
Barajul Paltinu
Argintul a avut cea mai proastă evoluție dintre metalele prețioase
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
O femeie folosește un ATM și se uită la telefonul său / Foto: Freepik

Tot mai puține ATM-uri, dar crește puternic rețeaua POS

Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...

Ploaie
Vot în Elveția / Foto: Freepik
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
ANAF / Foto: Freepik

Impozitul suplimentar de 15%. Cum arată noua declarație ANAF

ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...

Ghișeu
Cineva va citi toate conversațiile / Foto: Freepik
Wizz Air
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu

Rosneft intră în zid: profitul s-a prăbușit cu 70% în 2025

Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...

Explozii în Marea Neagră / Foto: Twitter
JP Morgan / Foto: Ben Sutherland / Flickr

JP Morgan, prinsă între scandalul Epstein și Bitcoin

Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...


pixel