Ungaria și Serbia construiesc un nou oleoduct

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Conducte petroliere
Conducte petroliere
Ungaria și Serbia au decis să construiască un nou oleoduct între cele două țări.

Pentru a consolida securitatea aprovizionării, între Novi Sad din Serbia şi Algyő din Ungaria se va construi un nou oleoduct, lungimea acesteia fiind de aproximativ 128 de kilometri, a anunţat ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior, Péter Szijjártó, miercuri, la Belgrad, relatează MTI.

La conferinţa de presă care a urmat şedinţei comitetului mixt economic maghiaro-sârb, şeful diplomaţiei ungare a relatat că acordul cu privire la construirea conductei a cărei planificare face parte din cooperarea dintre Mol şi Transnafta va fi semnat în cadrul summit-ului guvernamental care va avea loc în 20 iunie.

În vederea consolidării securităţii energetice a celor două state, acestea au convenit, asemenea, că MVM şi Srbijagas vor înfiinţa o companie regională comună de comercializare a gazelor naturale, precum şi asupra faptului ca Ungaria să stocheze, şi anul acesta, 100 de milioane de metri cubi de gaze naturale pentru Serbia, a mai relatat Szijjártó.

La modernizarea reţelei energetice din Serbia vor participa şi companii maghiare, iar lucrările de dublare a capacităţii interconectorului care leagă cele două reţele electrice se desfăşoară, şi ele, conform programului, a mai explicat ministrul de externe.

"Astăzi, în Ungaria nu există securitate energetică fără Serbia, iar în Serbia nu există securitate energetică fără Ungaria", a subliniat Péter Szijjártó.

Politicianul ungar a abordat şi subiectul războiului din Ucraina.

"Atât Ungaria, cât şi Serbia sunt de partea păcii. În opinia noastră, cel mai important ar fi să salvăm vieţile umane, iar acest lucru se poate întâmpla numai dacă avem parte de pace", a spus ministrul.

Întrebat de presă, Péter Szijjártó a subliniat că guvernul maghiar consideră deosebit de importantă cooperarea din domeniul securităţii, deoarece imigraţia ilegală reprezintă o provocare serioasă pentru ambele ţări: anul trecut, la graniţa de sud a Ungariei au fost oprite 271 000 de încercări de trecere ilegală a frontierei.

"Noi am dori să consolidăm cooperarea cu Serbia pentru a putea împinge linia externă de apărare a Uniunii Europene cât mai mult spre sud posibil, motiv pentru care poliţiştii maghiari participă, alături de poliţiştii şi poliţiştii de frontieră sârbi, la protecţia graniţei dintre Serbia şi Macedonia de Nord", a arătat Szijjártó.

Ministrul ungar de externe a adăugat că Ungaria este pregătită ca în vederea consolidării protecţiei frontierei să ofere Serbiei şi mai multă forţă umană din cadrul poliţiei, pentru că asta ar reduce şi presiunea la care este supusă Ungaria.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Raed Arafat
Prima zi de școală
Sediul BNR
Un nou broker de asigurări a intrat pe piață / Foto: Freepik
Magistrat

Magistrații nu sunt egali în fața pensiei – explicația CCR

Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Oameni care merg pe holul unui spital / Foto: Freepik
Documente ANAF. Freepik.com
Freepik.com
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB
Cheia de la casa mult dorită / FOTO: Freepik
Oriunde și la orice nivel
Foto arhiva: Reuters
Casă de schimb valutar
Mai muți bani pentru cercetare / Foto: Freepik
Ciocănel de judecător / Foto: Freepik
Ministerul Transporturilor
Schimbare de paradigmă la Foxconn
Semiconductori
Bani / FOTO: Freepik
BVB deschide în scădere

BVB deschide pe minus: sectorul energetic pierde aproape 1%

Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...

Oameni traverseaza stradas / Foto: Freepik
Camera de Comerț și Industrie a României
Muncitori / Foto: Freepik
Portul Constanța / Foto: Arhivă
Unitate de reciclare a deșeurilor / Foto: Freepik

pixel