Unicredit vinde active. Face curățenie

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Este un amplu proces de restructuare
Este un amplu proces de restructuare
UniCredit SpA caută să-şi vândă operaţiunile de leasing din Germania şi o divizie locală de investiţii în sectorul imobiliar, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul, ceea ce ar marca un nou pas al grupului bancar italian în politica sa de vânzare de active, transmite Reuters.

Operaţiunile de leasing din Germania ale UniCredit, care furnizează finanţare pentru bunuri de capital, cum ar fi utilajele, sunt estimate la aproximativ 500 milioane de euro, au precizat sursele. Un reprezentant al UniCredit din Germania nu a dorit să comenteze informaţia.

UniCredit a finalizat cu succes procesul de restructurare sub conducerea directorului general Jean Pierre Mustier, vânzând active de miliarde de euro, pentru a-şi spori soliditatea financiară şi a-şi curăţa bilanţul. Recent, UniCredit a încheiat un parteneriat cu Deutsche Leasing şi Deutsche Anlagen Leasing pentru a oferi servicii de leasing în Germania.

De asemenea, UniCredit va demara săptămâna viitoare vânzarea WealthCap, o afacere care oferă clienţilor oportunităţi de investiţii în sectorul imobiliar. Valoarea de antrepriză a WealthCap este estimată la aproximativ 150-200 de milioane de euro, susţin sursele.

Citește și Germania își face GARD la graniță. Ca mijloc de PROTECȚIE

Grupul UniCredit este prezent în 17 ţări din lume, cu peste 8.500 de sucursale şi 147.000 de angajaţi. UniCredit este unul dintre cele mai mari grupuri bancare din Europa Centrală şi de Est, unde realizează aproximativ 16% din veniturile sale.

În România, grupul UniCredit este prezent prin UniCredit Bank, UniCredit Consumer Financing, UniCredit Leasing Corporation, UniCredit Insurance Broker, UniCredit Leasing Fleet Management şi UniCredit Services.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...


pixel