Unilever vrea să renunțe la o serie de produse alimentare

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Unilever / FOTO: Freepik
Unilever / FOTO: Freepik
Este o manevră care face parte din planurile de expansiune ale companiei. 

Directorul executiv al Unilever Hein Schumacher intenționează o eficientizare a diviziei de alimente a companiei pentru a se concentra, printre alte inițiative, pe creșterea în India și pe segmentul premium, printre alte inițiative, informează Bloomberg News.

Pe măsură ce gigantul britanico-olandez de bunuri de consum va renunța la unele dintre mărcile lui alimentare, care înregistrează vânzări combinate de peste 1 miliard de euro, compania se va concentra pe extinderea produselor pentru bucătării profesionale, condimente și ajutoare de bucătărie.

Separat, la bursă

Printre altele, în absența unor potențiali cumpărători, Unilever și-a schimbat planul de a vinde divizia de înghețată, pe care acum vrea să o listeze, ca entitate separată, la bursă.

Se pare că fondurile de investiții sunt puțin interesate de divizia de înghețată, care numără totuși mărci puternice precum Magnum, Cornetto și Ben & Jerry's în portofoliu. Principalele obiecții sunt dimensiunea mare – o valoare estimată între 10 și 15 miliarde de euro – și complexitatea lanțului de aprovizionare, relatează Financial Times. 

Un climat favorabil

Potrivit unor surse din interiorul companiei, Unilever ar alege acum să listeze divizia la bursă ca entitate separată. Multinaționala nu a dorit pentru moment să confirme acest zvon. Spin-off-ul diviziei de înghețată face parte dintr-un plan mai amplu de restructurare prin care Schumacher vrea să reducă costurile cu aproximativ 800 de milioane de euro și să reducă 7.500 de locuri de muncă în întreaga lume.

Compania de înghețată este însă departe de a avea rezultate proaste: în trimestrul trei, vânzările au crescut cu 9,8%, ceea ce a fost cu mult peste creșterea de 4,3% așteptată de analiști. Potrivit observatorilor, alegerea lui Donald Trump ar putea avea un impact pozitiv asupra planurilor Unilever de a-și lista divizia de înghețată la bursă, întrucât climatul bursier ar deveni mai favorabil.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Bani
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Industrie / Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Trafic. Foto: Pexels.com
Florin Barbu / Foto: gov.ro
Nissan

Nissan face concedieri în Europa

Nissan Motor a început negocierile cu sindicatul care îi reprezintă pe...

Foto: Freepik.com
Freepik.com

Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale

Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...

Petrobrazi / Foto: OMV Petrom
Freepik.com
freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă
Schimb valutar / Foto: Freepik
Studenți

Decizie privind cuantumul burselor pentru studenţi

Decizie privind bursele, publicată în Monitorul Oficial.

ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Donald Trump
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română

pixel