Universitate finanțată cu câștiguri din petrol. Statul nu mai dă bani

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Universitatea Corvinus
Universitatea Corvinus
Una dintre marile universități din Ungaria, Corvinus din Budapesta, nu va mai fi finanțată de către stat, ci de către o fundație care va deține acțiuni la compania petrolieră MOL și ale producătorului de medicamente Richter, transmite MTI. Dacă proiectul va fi de succes, guvernul lui Viktor Orban va extinde modelul și pentru alte universități finanțate de către statul ungar.

Fundaţia Maecenas Universitatis Corvini va deţine pachete de 10% din acţiunile grupului petrolier MOL şi ale producătorului de medicamente Richter, evaluate la circa 1,34 de miliarde de dolari. Această fundaţie nu va putea să vândă acţiunile sau să le utilizeze pentru operaţiuni de tip short-selling.

Guvernul ungar deţine pachete de 25% din acţiunile Richter şi MOL. Participaţiile de 10% care vor fi transferate către Universitatea Corvinus au generat în 2018 dividende în valoare de aproximativ 10 miliarde de forinţi, a declarat Laszlo Palkovics pentru portalul Portfolio.hu.

Noua strategie ar putea fi utilizate şi pentru modificarea structurii de finanţare a altor instituţii de învăţâmânt superior într-un mod similar, susţine cotidianul Magyar Hirlap.

Citește și: Donație record pentru o universitate. Cine este filantropul

Analiştii de la Erste Bank susţin că acest transfer nu va avea un impact asupra preţului acţiunilor, pentru că pachetele de acţiuni nu vor putea fi tranzacţionate, ceea ce reduce posibilitatea unei preluări de către terţe părţi.

Grupul MOL, companie internaţională integrată şi independentă, cu sediul central în Budapesta (Ungaria), are operaţiuni în peste 30 de ţări, 26.000 de angajaţi în întreaga lume şi peste 100 de ani de experienţă în industrie. În domeniul explorării şi producţiei de hidrocarburi, experienţa Grupului sprijină operaţiunile de producţie în opt ţări şi activităţile de explorare în 13 ţări.

Grupul controlează patru rafinării şi două unităţi petrochimice la nivelul managementului integrat al lanţului de aprovizionare, în Ungaria, Slovacia şi Croaţia. Compania are, de asemenea, o reţea de aproximativ 2.000 de benzinării în Europa Centrală şi de Sud-Est, în nouă ţări, din care 218 în România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel