Val de scumpiri. Prețul cartofilor a crescut cu 23,61%

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Prețurile pentru cartofi au urcat cu 23,61% față de aceeași dată a anului trecut. Însă aproape toate prețurile au crescut considerabil. Singură ieftinire observată de INS este la conservele de legume, aceasta fiind una mică de numai 0,27%.

În cazul mărfurilor nealimentare, cea mai mare creștere este înregistrată la categoria "tutun, țigări", respectiv 8,27%. O altă scumpire consistentă este întregistrată de combustibili, 6,01%. Singură ieftinire este consemnată la gaze, respectiv minus 4,93%.

Pe total mărfuri nealimentare, în decembrie prețurile au urcat cu 3,31% față de luna decembrie 2018 și cu 0,28% față de noiembrie.

La capitolul servicii, cel mai mare scumpire s-au înregistrat la serviciile de apă, canal și salubritate, cu 6,51%. În schimb, serviciile de transport aerian s-au ieftinit cu 28,01%.

Rată anuală a inflației a urcat la 4% în luna decembrie a acestui an, de la 3,8% în noiembrie, în condițiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 5,08%, cele nealimentare cu 3,31% iar prețul serviciilor a înregistrat un avans de 4,16%, potrivit datelor publicate marți de Institutul Național de Statistică (INS).

"Prețurile de consum în luna decembrie 2019 comparativ cu luna decembrie 2018 au crescut cu 4,0%. Rată anuală calculată pe baza indicelui armonizat al prețurilor de consum (IAPC) este 4,0%.Rată medie a prețurilor de consum în ultimele 12 luni (ianuarie 2019 - decembrie 2019) față de precedentele 12 luni (ianuarie 2018 - decembrie 2018), calculată pe baza IPC, este 3,8%. Determinată pe baza IAPC, rată medie este 3,9%", precizează INS.

În momentul de față coșul de cumpărături este cu aproximativ 15% mai scump față de aceeași perioada a anului trecut.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Grup de oameni sar fericiti / Foto: Freepik

România are, de duminică seara, un nou milionar în euro

Un român norocos s-a trezit milionar, de duminică seara.

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani / FOTO: Freepik
Donald Trump
Foto: Freepik.com
Exploatare uraniferă / FOTO: Wikipedia

Aceasta este cea mai puternică rocă din lume

Imaginați-vă că survolați Outback-ul australian....

Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Baterie Solid State / Ilustrație: Oana Pavelescu
Tichete de masă / Foto: DCBusiness

Modificare a valorii bonurilor de masă

A fost publicat în Monitorul Oficial ordinul de ministru...

China Europa / sursa: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Foto: Freepik.com

pixel