Valentin Lazea: În regulamentul BNR nu se limitează dobânda

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Un număr mic de bănci s-au trezit la realitate că ar fi bine să-şi educe clienţii, dar mă îndoiesc sincer că, la nivelul IFN-urilor, această conştiinţă a ajuns deja, a declarat, joi, economistul-şef al Băncii Naţionale a României (BNR), Valentin Lazea, într-o conferinţă de specialitate.

"Nu cunosc atât de bine industria IFN-urilor ca să ştiu cât e de dornică să-i educe pe clienţii săi. Personal, mă îndoiesc că există o mare dorinţă de a-şi educa clienţii. Această dorinţă abia ce a răsărit la unele bănci. De vreun an, un an şi ceva există iniţiative, firave ce-i drept, inclusiv la ARB. Un număr mic de bănci s-au trezit la realitate că ar fi bine să-şi educe clienţii. Mă îndoiesc sincer că la nivelul IFN-urilor această conştiinţă a ajuns deja", a spus Lazea.

Conform oficialului BNR, reglementatorii răspund la o cerinţă socială şi politică, respectiv aceea de a proteja consumatorii.

"BNR, în calitate de reglementator, nu este foarte simpatizat de industrie, dar lucrurile trebuie puse într-un context istoric şi geografic. Aş dori să le spun clienţilor, dar şi firmelor, că libertatea trebuie însoţită de responsabilitate, pentru că libertatea neîngrădită de responsabilitate duce, până la urmă, la nişte dezechilibre. Dacă libertatea nu este însoţită de o asumare a riscurilor şi de o asumare a pierderilor, atunci exact aceia care au profitat de libertate şi au cerut libertate, dar nu au exercitat-o cu responsabilitate, ei sunt primii care se ridică şi cer îngrădirea libertăţii şi mai multă securitate. Asta se întâmplă nu numai în România, ci în întreaga lume. Dacă vorbim despre contextul istoric, atunci nu trebuie să trageţi în reglementator. Reglementatorii răspund la o cerinţă socială şi politică, aceea de a proteja consumatorii. În acest context (...), m-aş referi la Regulamentul de anul trecut, în care solicită criterii noi pentru înscrierea IFN-urilor în Registrul special şi intrarea lor sub o supraveghere sporită a BNR. De exemplu, unul dintre aceste criterii este legat de rata dobânzii. BNR urmăreşte o monitorizare mai bună a riscului. Ca urmare a acestui regulament, numai în primele opt luni ale acestui an 38 de noi IFN-uri au intrat în Registrul special şi au fost supuse unei reglementări sporite din partea BNR", a subliniat Valentin Lazea.

Acesta a adăugat că, prin regulamentul specific, nu se limitează dobânzile, însă va fi nevoie de o monitorizare mai strictă a IFN-urilor.

"Ce vreau să subliniez este faptul că nu se limitează dobânda, contrar unor iniţiative din Parlament, care spun 'haideţi să limităm dobânzile'. În regulamentul BNR nu se limitează dobânda, puteţi să puneţi dobânda oricât de sus vreţi, dar cu consecinţa de a fi mai monitorizaţi", a menţionat economistul şef al BNR.

Membrii industriilor de leasing şi credit de consum din cadrul ALB România - Asociaţia Societăţilor Financiare, specialişti din domeniile financiar, juridic, logistic şi reprezentanţi ai autorităţilor de reglementare participă, joi, la cea de-a XIV-a ediţie a Conferinţei Anuale a ALB România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

FOTO: Freepik@tikko33
Loteria Romana
Petrotel Lukoil
FOTO: Freepik
Windows 11
Ajutor încălzire locuinţă 2021. Aceste persoane NU pot BENEFICIA de sprijinul oferit de stat
Bursa de Valori București
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Facturi. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare

Amenzile pot fi plătite acum printr-un cont unic național

Guvernul digitalizează plata amenzilor. Un cont unic...

pamanturi rare - FOTO: Freepik@VecMes
ANAF
ionut mosteanu - FOTO: Agerpres
Taxa auto se restituie
SPV, e-Factura, e-Transport, e-TVA / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Rob Jetten
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
Ministerul Finanțelor
Aur / FOTO: Unsplash
Frunze de tutun puse la uscat / Foto: Freepik
Contor electric / Foto: Arhivă

România, din nou în topul scumpirilor la energie din Europa

Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...

Tarom
Portul Constanța
BVB
La birou / FOTO: Freepik
Delphi Economic Forum Bucharest

pixel