Valoarea totală a tranzacțiilor BVB a SCĂZUT în această săptămână

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bursa de Valori Bucureşti a deschis ședința în SCĂDERE
Bursa de Valori Bucureşti a deschis ședința în SCĂDERE
Valoarea totală a tranzacţiilor cu acţiuni realizate pe Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a scăzut la 130,02 milioane de lei în această săptămână, fiind cu aproape 27% mai mică decât valoarea consemnată în perioada anterioară.

Potrivit statisticilor BVB, cea mai bună zi de tranzacţionare din săptămâna 27 -31 iulie 2020 a fost marţi, 28 iulie, când schimburile cu acţiuni s-au cifrat la 21,37 milioane de lei, în timp ce vineri, 31 iulie a fost cea mai slabă zi, cu tranzacţii în valoare de numai 13,65 milioane de lei.

Bursa de la București a închis în scădere ședința de vineri

Capitalizarea bursieră a coborât la 132,75 de miliarde de lei, de la 138,6 miliarde de lei în săptămâna 20 - 24 iulie 2020.

Cele mai lichide titluri au fost cele ale Băncii Transilvania, care au generat tranzacţii totale de 31,21 milioane de lei, urmate de Fondul Proprietatea - 23,26 milioane de lei şi Erste Group Bank AG - 15,26 milioane de lei.

Cea mai bună evoluţie bursieră au consemnat-o titlurile Transilvania Construcţii, care s-au apreciat cu 18,40%, Comelf - plus 12,58% şi Ves SA - 12,42%.

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost înregistrate de Turism Felix, minus 13,29%, Armătura - 12,12% şi Erste Group Bank AG - minus 8,89%.

De la începutul acestui an, pe toate pieţele administrate de BVB au fost realizate 604.017 tranzacţii, cu o valoare totală de 6,93 miliarde de lei şi o medie zilnică de 47,83 milioane de lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com

pixel