Vânzările Tesla au depășit așteptările analiștilor

Autor: Vlad Roibu
Data actualizării:
Data publicării:
Un autoturism Tesla / Foto: DCBusiness
Un autoturism Tesla / Foto: DCBusiness
Compania de producție de automobile a magnatului american din zona tech, Elon Musk, a anunţat duminică faptul că a livrat un număr record de vehicule în trimestrul doi din 2023, depăşind estimările, aceasta ca urmare a reducerilor de preţ şi subvenţiilor din SUA care au făcut ca maşinile sale electrice să fie mai accesibile, conform Reuters.

În perioada aprilie-iunie 2023, compania condusă de Elon Musk a livrat 466.140 vehicule, o creştere de 10% faţă de trimestrul precedent şi un avans de 83% faţă de anul trecut.

Aceast flux de vânzări a depășit așteptările, asta pentru că analiştii estimau ca Tesla să livreze 445.000 de maşini în acest interval de timp.

Cel mai valoros producător auto al lumii a produs cu 13.560 mai multe vehicule decât a livrat în trimestrul doi din 2023, deşi decalajul s-a redus de la 17.933 în primele trei luni din acest an.

"Reducerile de preţ au fost o mişcare inteligentă Tesla şi au avut succes în special pe piaţa chineză. Ne aşteptăm la creşterea marjelor de profit în următoarele trimestre", a explicat Dan Ives, analist la Wedbush Securities.

Nu doar americanii sunt avizi de tehnologia de vârf pe care o produce compania lui Musk, China este cea mai mare piaţă auto din lume şi a doua mare piaţă a Tesla după Statele Unite. În pofida concurenţei producătorului auto chinez BYD, Tesla se aşteaptă la vânzări record în China.

Compania a livrat maşini compacte 446.915 Model 3 şi SUV-uri Model Y, precum şi 19.225 vehicule premium Model S şi Model X.

La începutul acestui an, șeful Tesla, Elon Musk, a declarat că el crede că urmărirea unor vânzări mai mari, cu profituri mai mici, a fost "alegerea corectă" pentru companie.

"Tesla a făcut o alegere strategică de a fi un producător de volum", a declarat pentru BBC Bill Russo, fondatorul și directorul executiv al firmei de consultanță Automobility.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Splaiul Unirii

Refacerea planșeului Unirii. Rute ocolitoare

Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii...

Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com

pixel