Veste bună privind indicele ROBOR, care influenţează creditele în lei cu dobândă variabilă

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
ROBOR scade, o veste bună
ROBOR scade, o veste bună
BNR, comunicat privind valoarea indicelui bancar ROBOR.

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut, marţi, la 6,68% pe an, de la 6,69% pe an în şedinţa precedentă, conform datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

La începutul acestui an, indicele era de 5,92% pe an, dar a început să crească din data de 6 mai, la două zile după primul tur al alegerilor prezidenţiale, când a urcat la 6,08% pe an.

Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a crescut la 6,82% pe an, de la 6,81% ziua precedentă, iar ROBOR la 12 luni a stagnat la 6,94%.

În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 5,55% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul I 2025, nivel similar cu cel din trimestrul precedent. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik
Euro. Freepik.com
Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu
ANAF
Fitch Ratings
Bani
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
TVA / Foto: Freepik.com
Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik
Freepik.com
ANAF. Freepik.com
Declarația unică - Foto ilustrativ
Freepik.com

Curs valutar: O veste bună şi alta rea despre leu

Curs valutar BNR, 28 iulie 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Temu / Foto: DCBusiness

pixel