Vestele galbene. Cât costă măsurile anunțate de președintele Franței

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Măsurile anunțate luni seară de președintele Emmanuel Macron reprezintă un cost de 8 până la 10 miliarde de euro pentru finanțele publice, a anunțat Olivier Dussopt, secretar de stat pe lângă Ministerul conturilor publice. 

”Este vorba de o sumă cuprinsă între 8 și 10 miliarde de euro. Urmează să definitivăm calculele, stă stabilim cum vom finanța aceste măsuri”, a spus oficialul francez pentru BFM TV.

Anterior, Palatul Elysee a subliniat că Franța nu va pune în pericol obiectivul propus, anume de reducere a cheltuielilor publice. În replică, Uniunea Europeană a anunțat că urmărește cu atenție evoluția evenimentelor din Hexagon și așteaptă detalii din partea autorităților privind situația financiară.

Printre măsurile în discuție, multe vizează creșteri ale veniturilor populației, fie prin acordarea unor prime nefiscalizate, fie prin majorarea unor ajutoare, indemnizații, etc. Presa de la Paris constata, printre altele, că multe dintre promisiunile lui Macron, venite pe fondul mișcării ”vestelor galbene”, care au organizat ample și violente manifestații de protest în ultimele patru weekenduri, se regăsesc în programul guvernamenal.

Cu alte cuvinte, nu este vorba decât de o accelerare a punerii în practică a respectivelor prevederi. Unele dintre ele urmau să fie aplicate în următoarele șase luni, altele în următorii doi ani. În acest context, presa franceză scria marți că Emmanuel Macron, criticat, de altfel, de numeroși politicieni, nu a reușit să convingă sută la sută vestele galbene. În replică, Palatul Elysee a anunțat că se va veni cu detalii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cadastru gratuit
Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Comisia Europeană
Foto: Freepik.com
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Locuință rurală / Foto: AEI
Mașini / FOTO: Freepik
Banca Naționala a României
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Străzi închise de 1 decembrie în Bucureşti. Restricţii de circulaţie de Ziua Naţională

Pe 10 iunie încep lucrările la Planşeul Unirii

Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii...

Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii
Supermarket. Freepik.com
Naguib Sawiris
Rabla 2023. Foto: Pexels.com
Instalație de gaze

Exporturile de gaze ruseşti spre Europa au crescut

Exporturile de gaze ruseşti prin conducte spre Europa au...

Freepik.com
Ilie Bolojan
Centrala nucleară de la Pacs, Ungaria

Avarie la centrala nucleară Paks din Ungaria

Reacto­rul 4 de la centrala nucleară Paks a redus...

Declaratia 101
Polonia / sursa: Freepik.com
Mina Praid înainte de inundații / Foto: Ministerul Economiei
Foto: Reuters
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

pixel