Vești PROASTE pntru români. Leul, în PICAJ. Al 13-lea record pentru EURO

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Analiștii cred că deprecierea va continua
Analiștii cred că deprecierea va continua
Leul și-a continuat deprecierea față de euro, arată cursul valutar afişat marţi de către Banca Naţională a României. Este din nou cel mai slab leu din istorie! Un euro a fost cotat la 4,9279 lei, în creştere cu 0,18 bani faţă de şedinţa precedentă, când moneda europeană valora 4,9261 lei.

Este al 13-lea maxim înregistrat de la începutul anului. La începutul lunii martie, euro era cotat la 4,8744 lei.

Moneda autohtonă s-a apreciat faţă de dolarul american, cotat la 4,0872 lei, în scădere cu 0,65 bani faţă de şedinţa precedentă, când dolarul valora 4,0937 lei, transmite BNR.

Leul s-a apreciat în raport cu forintul maghiar, BNR publicând o cotaţie de 1,3660 lei pentru 100 de forinţi, faţă de 1,3668 lei în şedinţa precedentă. Leul s-a depreciat faţă de leva bulgărească, care a fost cotată la 2,5196 lei, faţă de 2,5186 lei în şedinţa precedentă. Moneda noastră s-a întărit faţă de leul moldovenesc, acesta fiind cotat la 0,2281 lei, faţă de 0,2296 lei în şedinţa precedentă.

Citește și Vești GROAZNICE de la BNR. Cel mai SLAB LEU din istorie în faţa EURO

Gramul de aur s-a ieftinit până la valoarea de 232,2817 lei, de la 235,3486 lei lei cât valora în şedinţa precedentă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare ANAF. Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

FMI estimează o scădere a inflaţiei, dar cu o condiţie

Inflația mondială, în recul pe fondul cererii mai slabe...

Lacat. Freepik.com
Foto: Freepik.com

Carlyle caută finanţare în Emirate pentru activele Lukoil

Carlyle discută un posibil parteneriat cu fonduri din...

Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik
Lingouri de argint
Bijuteriile indiene se ieftinesc
Planșeul Unirii
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Reacția pieței la decizia OPEC
Modificarea PNRR
Bitcoin / Foto: Freepik
Ger și viscol
Donald Trump și Jerome Powell
Ministerul Finanțelor
Sediul Bosch / sursa foto: Bosch.de
TVA / Foto: Freepik

Modificare fiscală majoră: fără amenzi în sistemul e-TVA

O modificare importantă în relația dintre contribuabili...

U.S. Immigration and Customs Enforcement
Transelectrica
Finanțele au clarificat

pixel