Virgil Popescu: Situaţia minerilor este rezolvată

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Virgil Popescu / Foto: Guvernul României
Virgil Popescu / Foto: Guvernul României
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a afirmat, joi, că nu va face minerilor promisiuni pe care nu le poate îndeplini şi că se va duce în Valea Jiului să discute cu fiecare în parte după ce soluţiile vor fi gata.

După ce bugetul Ministerului Energiei a fost aprobat în comisiile parlamentare de specialitate, el a fost întrebat de jurnalişti, la plecare, dacă s-a rezolvat situaţia minerilor din Valea Jiului, în condiţiile în care aceştia trebuie să-şi primească salariile zilele acestea.

Câți BANI vor primi MINERII din Valea Jiului. Cîțu a făcut ANUNȚUL

"Situaţia minerilor este rezolvată, sunt două acte normative, unul care le rezolvă problemele de natură salarială şi celălalt care rezolvă problemele care nu sunt de natură salarială. În aceste zile, în această săptămână, se rezolvă aceste probleme", a arătat Popescu.

Jurnaliştii au dorit să afle dacă oficialul se va duce în Valea Jiului.

"Eu am spus că atunci când soluţiile sunt gata, sunt pregătite, mă voi duce să discut cu fiecare în parte, în Valea Jiului. Dacă ne uităm în urmă, sâmbătă şi duminică nu era rezolvate problemele care nu sunt de natură salarială şi am stat şi am discutat cu sindicatele de la toate minele, şi eu şi premierul, să căutăm soluţii. Acestea au fost găsite luni. Deci în momentul când am găsit soluţiile pe termen scurt, le-am anunţat", a spus ministrul.

În opinia sa, problemele trebuie rezolvate şi pe termen mediu.

"Eu nu vreau să fac promisiuni pe care nu le pot acoperi şi cred că ceea ce s-a întâmplat în weekend în Valea Jiului, acele promisiuni populiste de la alţi colegi de la alte partide nu-şi aveau rostul. Minerii sunt oameni oneşti, simpli, cărora trebuie să le spui soluţii, să le spui direct, nu să-i păcăleşti sau să-i minţi. Eu n-o să fac niciodată asta şi când avem toate soluţiile pregătite o să merg să le discut", a mai arătat Popescu. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel