Volkswagen, pregătită să se implice în industria de apărare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Unul dintre sediile grupului Volkswagen / FOTO: Wikipedia
Unul dintre sediile grupului Volkswagen / FOTO: Wikipedia
Volkswagen este pregătit să sprijine creşterea capacităţilor de apărare ale Europei.

Constructorul auto german Volkswagen AG este pregătit să sprijine creşterea capacităţilor de apărare ale Europei, în contextul în care alianţa de câteva decenii a vechiului continent cu SUA devine din ce în ce mai tensionată în mandatul preşedintelui american Donald Trump, transmite Bloomberg.

Deocamdată nu au avut loc discuţii concrete, dar constructorul auto german este gata să consilieze alţi producători cu privire la dezvoltarea şi producţia de vehicule militare, a declarat marţi directorul general de la Volkswagen, Oliver Blume, cu prilejul conferinţei anuale de presă organizate la sediul central de la Wolfsburg.

"Avem expertiză în domeniul auto şi suntem şi dispuşi să oferim consultanţă, dar la acest moment totul este complet deschis", a spus Blume.

Liderii europeni au promis că vor majora cheltuielile cu apărarea pentru a sprijini Ucraina, după ce Trump a oprit ajutoarele militare şi totodată a încetat să mai facă schimb de informaţii cu forţele ucrainene.

Cel mai mare producător auto din Europa are un istoric în sectorul apărării. Dincolo de fabricarea de vehicule militare pentru nazişti în al doilea război mondial, compania a dezvoltat şi produs autovehiculul Volkswagen Type 181 pentru armata vest-germană şi apoi pentru clienţii civili din Marea Britanie şi SUA, unde modelul a purtat denumirea de "The Thing".

Volkswagen joacă deja un rol în industria de apărare via un joint venture între marca sa MAN Truck & Bus brand şi grupul Rheinmetall AG, care produce vehicule militare.

Iniţiativa de majorare a cheltuielilor militare, promovată de UE şi Guvernul de coaliţie din Germania, "este exact ce trebuie, dată fiind situaţia geopolitică în care ne aflăm. Pur şi simplu trebuie să investim, din nou, mai mult pentru a ne poziţiona cu mai mare securitate", a spus Blume. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

București / Foto: DCBusiness

Bilanț 2025: 10 evenimente care au marcat România

2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...

Ilie Bolojan
Ro e-TVA

Ce se întâmplă cu Ro e-TVA în 2026

Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...

Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate
Un contabil face calcule

Regimul fiscal al microîntreprinderilor în 2026

Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...

Microcipuri / Foto: TSMC
Viktor Orban
Baterie Solid State

Argintul devine metal strategic pentru bateriile auto

Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...

Cristian Pistol
Transelectrica / FOTO: Facebook
Proba irefutabilă prezentată de Ministerul Apărării din Rusia
Familie / Foto: Freepik
Un bijutier studiază un diamant
Casă de pensii
Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump găzduiesc o cină cu lideri din mediul de afaceri și tehnologie la Casa Albă, joi, 4 septembrie 2025.

De ce a exportat SUA peste 32 de mii de locuri de muncă

Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...

Casă de schimb valutar
Bursa de Valori București
Bani într-un portofel
Bani / Foto: Freepik
Terminal GNL

Ce riscă firmele de stat care nu își aprobă bugetele la timp

Guvernul introduce un instrument de presiune directă...

ROBOR

Ce se întâmplă cu ratele românilor la final de an

Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Liberty Galați, fostul Sidex

pixel